birgün

23° AZ BULUTLU

Bakanlık'tan spor salonları, plaj ve yüzme havuzları için yeni koronavirüs önlemleri

Sağlık Bakanlığı, Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"nde güncelleme yapılarak plaj, yüzme havuzu ve spor salonlarına ilişkin alınması gereken tedbirleri açıkladı

GÜNCEL 01.06.2020 11:18
Bakanlık'tan spor salonları, plaj ve yüzme havuzları için yeni koronavirüs önlemleri
Abone Ol google-news

Spor salonlarına, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirlerinin devam ettiği bu dönemde müşterilerin randevu ile alınacağı, salondaki kişi sayısının spor yapılacak alanda her 6 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacağı, takım oyunlarının ve yakın temas gerektiren boks, güreş gibi branşların yapılmamasının uygun olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığınca güncellenen "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"ne, 30. madde olarak "Spor Salonları ve Spor Merkezlerinde Alınması Gereken Önlemler" eklendi.

Covid-19 enfeksiyonunun ana bulaşma yolunun virüsü taşıyan kişinin konuşma, öksürme ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklar olduğu, damlacıklarla kirlenen yüzeylerle temas eden ellerin ağız, burun ya da gözlere dokunulması ile de hastalığın bulaşabildiği vurgulanan rehberde, bu nedenle hem spor salonu çalışanı hem de müşterinin Covid-19 kapsamında sağlığını korumak için belirlenen kurallara uyması gerektiğine dikkat çekildi.

Bu doğrultuda, spor salonlarının girişine Covid-19 önlemleriyle ilgili afişlerin asılması, spor salonlarının girişinde ve içeride el antiseptiği bulundurulması gerektiğinin altı çizildi.

ALINACAK TEDBİRLER

Tedbirler doğrultusunda, spor salonundaki kişi sayısının spor yapılacak alanda her 6 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılmasının uygun olduğu ifade edilen rehberde, diğer maddeler şöyle sıralandı:

►Spor salonlarında çalışma koşulları nedeniyle müşterilerin birbiri ve çalışanlarla yakın teması söz konusudur. Spor aktivitesi damlacık çıkışı ve hızını artırmaktadır. Bu nedenle sosyal mesafe en az 2 metre olarak uygulanmalı.

►Spor salonundaki koşu bandı/bisiklet gibi ekipman aralarında en az 2 metre olacak şekilde yerleştirilmeli.

►Müşteriler randevu ile kabul edilmeli. İçeride kalabalık oluşmasını engellemek için dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici konulmalıdır. Bu kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit olabileceği gibi kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilir.

►Müşterilerin giriş/çıkış saatleri kaydedilmeli. (Seans ile çalışılıyorsa, hangi seansta kimlerin geldiği ve çalıştığı kaydedilmelidir).

►Spor salonlarının giriş ve çıkışına pedallı ve kapaklı çöp kutusu konulmalı ve düzenli olarak boşaltılmalı.

►Spor salonları üyeleri ile sözleşmelerine Kovid-19 politikaları ve rezervasyon prosedürleri ile ilgili açıklama eklemeli.

►Kronik hastalığı olanların, 65 yaş üstündekiler ile huzurevi, cezaevi, bakım merkezi çalışanlarının, çalıştıkları ortamda bulaştırma riski olduğundan spor salonlarına gitmemeleri önerilir.

►Takım oyunlarının ve yakın temas gerektiren (boks, güreş gibi) sporların yapılmaması uygundur. Bu sporlardan temassız antrenman yapabilenler bireysel olarak ve 2 metre mesafe şartı ile antrenman yapabilir. Temas gerektirmeyen sporlar kişiler arası sosyal mesafe (En az 2 metre) korunarak yapılabilir.

►Spor salonuna maskesiz müşteri/çalışan alınmamalı. Spor salonunda da maske takmaya devam edilmeli, N95/FFP2 maskeler kullanılmamalı.

►Kafe tarzı yeme içme bölümleri Sağlık Bakanlığının Restoran, Lokanta, Kafe çalışma rehberine göre hizmet verebilir.

►Müşterilerin kullandığı egzersiz araçlarının yanlarına Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış dezenfektan özelliği olan mendiller konulmalı."

Spor salonuna misafir alınmaması gerektiği de vurgulanan rehberde, spor salonlarında, egzersiz aralarındaki dinlenme molaları dışında, müşterilerin beklemesine izin verilmeyeceği belirtildi.

Rehberde, "Spor salonunda su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kağıt havlular bulunması sağlanmalı. İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmamalı. Her müşteri için tek kullanımlık malzeme kullanılmalı, tek kullanımlık malzeme sağlanamadığı durumlarda her kullanım sonrasında tekstil malzemeleri en az 60 derecede yıkanmalı. Mümkünse koşu bandı ve ağırlık çalışılan alanlar ayrılmalı. Müşterilerden tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapmaları teşvik edilmeli. Ödeme terminallerinde dokunulan yüzeyler yüzde 70'lik alkol ile temizlenmeli" maddeleri de yer aldı.

Ağırlık istasyonlarının birden fazla kişinin set aralarını paylaşarak aynı anda kullanımına izin verilmemesi gerektiğine işaret edilen rehberde, şunlar da kaydedildi:

►Bir kişinin istasyonla işi tamamen bittikten sonra diğer müşteri kullanmalı, her müşteri sonrası cihazın el ve vücutla temas eden noktaları silinerek dezenfekte edilmeli.

►Sabit veya hareketli bütün alet ve cihazların elle ve vücut la temas edilen noktaları her misafir kullanımı sonrası mutlaka silinerek dezenfekte edilecektir. Kullanımdan sonra cihazların silinmesi ile ilgili uyarı afişleri spor salonu içinde farklı noktalara asılacaktır. Bu konuda sesli ananaslar yapılacaktır."

►Spor sırasında eller yüze değdirilmemeli

Müşterilere yönelik önlemler kapsamında da spor salonlarına girişte ateş ölçümü yapılması, ateşi 38 dereceden yüksek olanların salona alınmaması gerektiği ifade adildi.

Müşterilerin de randevu ile buralara gitmesi gerektiği belirtilen rehberde, "Tesis içinde her alanda diğer kişilerle 2 metre mesafeye uyulmalı. İçeriye girmeden bilgilendirme okunmalı. Spor salonuna giderken kişisel havlu ve mat gibi malzemeler götürülmeli. Havluların işletme tarafından karşılanması halinde poşetli veya görevli personel tarafından verilmesi, mat türü malzemenin de her kullanıcıdan sonra dezenfeksiyonunun sağlanması gerekmektedir. Diğer müşteriler ve çalışanlar ile aradaki sosyal mesafe korunmalı" uyarılarında bulunuldu.

Rehberde, spor salonuna girmeden önce maske takılması gerektiğine işaret edilerek, şunlar sıralandı:

►Yüz bölgesinin aletlere ve zemine değme olasılığı olan hareketler yapılmamalı.

►Spor salonuna girdikten sonra eller yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalı.

►Spor salonu içinde mecbur olmadıkça yüzeylere dokunulmamalı.

►Spor sırasında eller yüze değdirilmemeli. Kişisel havlu kullanılmalı. Yiyecek ve içecek talebinde bulunulmamalı."

PERSONELLERİN TÜMÜ TIBBİ MASKE TAKACAK

Çalışan personelin Covid-19'un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilenmesi, çalışanlara giriş kapısında ateş ölçümü yapılması gerektiği belirtilen rehberde, çalışma düzeninin gerekli en az personel bulunacak şekilde planlanmasının uygun olduğunun altı çizildi.

Çalışan personelin tümü kuralına uygun tıbbi maske takması gerektiği vurgulanan rehberde, el hijyeninin önemine dikkat çekildi.

Çalışan personelin, dinlenme odalarında en az 1 metrelik sosyal mesafeyi koruması ve maske takmayı sürdürmesi gerektiği ifade edilen rehberde, "Bu alanlarda yemek yerken ya da su/çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için bunun yapıldığı kapalı alanda aynı anda birden fazla kişinin olmaması sağlanmalı" denildi.

HAVA İLE EL KURUTMA CİHAZLARI ÇALIŞTIRILMAMALI

Spor salonlarında her gün düzenli temizlik yapılmasının önemine işaret edilen rehberde, diğer bazı tedbirler şöyle sıralandı:

►Sık kullanılan alan ve malzemeler daha sık temizlenmeli. Çalışma saatinin ortasında bir saat müşteri alınmamalı ve genel temizlik yapılmalı.

►Yer ve yüzeylerin temizliğinde nemli silme-paspaslama tercih edilmeli. Toz çıkaran fırça ile süpürme işlemlerinden kaçınılmalı.

►Spor salonlarının temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin temizliğine dikkat edilmeli.

►Koşu bantları, bisikletler, ağırlık aletleri vb. düzenli olarak temizlenmeli.

►Temizlik bezleri kullanım alanına göre ayrılmalı ve her kullanım sonrası uygun şekilde temizlenmeli.

►Tuvaletlere el yıkama ve maske kullanımı ile ilgili afişler asılmalı. Tuvaletlere tuvalet kağıdı ve tek kullanımlık kâğıt havlu konulmalı. Hava ile el kurutma cihazları çalıştırılmamalı.

►Merkezi havalandırma sistemleri bulunan spor salonlarının havalandırması temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenmeli, havalandırma
sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri üretici firma önerileri doğrultusunda yapılmalıdır. Klima ve vantilatörler kullanılmamalı. Spor salonları sık sık havalandırılmalı."

saglik-bakanligi-spor-salonlarinda-alinacak-koronavirus-tedbirlerini-acikladi-738439-1.

PLAJ VE YÜZME ALANLARINA YÖNELİK TEDBİRLER

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele sürecinde plaj ve yüzme alanlarında alınması gereken önlemler doğrultusunda, plajda kalabalık oluşmasını engellemek için sosyal mesafe kurallarına uygun kapasite belirlenecek, şezlonglar arası mesafe en az 1,5 metre olacak, tek kişinin kullandığı su etkinlikleri yapılabilecek.

Sağlık Bakanlığınca güncellenen "Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi"ne 34. madde olarak "Plaj ve Yüzme Alanlarında Alınması Gereken Önlemler" eklendi.

Yeni tip koronavirüste bulaşmanın, temel olarak damlacık ve temas yoluyla olduğuna ve su yoluyla bulaşmadığına dikkat çekilen rehberde, "Plaj ve yüzme alanlarının, damlacık yolu ile bulaşan Covid-19 açısından riski düşük olan açık hava mekanları olmasına karşın, yaz sezonunda kullanıcı yoğunluğuna, kullanılan alanın büyüklüğüne, coğrafik özelliklerine, gölgelik, şemsiye sayısı gibi sağlanan olanaklara göre sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle virüsün bulaşması açısından risklidir" uyarısına yer verildi.

Bu nedenle Covid-19 açısından güvende olmak için plaj ve yüzme alanlarında kalabalıktan uzak durulması, sosyal mesafenin korunmasına azami dikkat edilmesi gerektiği vurgulanan rehberde, çalışan personelin plaj ve deniz yüzme alanlarında hizmet verirken en az 1 metre olan sosyal mesafe kuralına uymasının önemine işaret edildi.

Rehberde, çalışan personelin tümünün kuralına uygun maske takması gereği anımsatılarak, hijyen kurallarına tam uyulmasının önemi vurgulandı, plaj ve yüzme alanlarında çalışan cankurtaranlara yönelik önlemlere yer verildi.

PLAJLARDA UZUN SÜRE KALINMAMALI

►Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri olan, Covid-19 hastası ve temaslısı olan kişilerin plaj ve yüzme alanlarını kullanmaması gerektiğinin altı çizilen rehberde, diğer tedbirler şöyle sıralandı:

►Covid-19 açısından riskli olan 65 yaş üzeri, yüksek tansiyon, kalp, şeker gibi hastalığı olan kişiler plaj ve yüzme alanlarını kullanmaları esnasında dikkatli olmaları konusunda uyarılmalı.

►Plaj ve yüzme alanında kişiler arasında en az 1,5 metre olan sosyal mesafeyi sağlamaları konusunda uyarılmalı.

►Kişilerle yüz yüze olma, konuşma gibi etkinliklerde sosyal mesafenin korunmasının yanı sıra maske takılmalı. Girişte maskesi olmayanlar için maske bulundurulmalı.

►Plajlarda el hijyenini sağlamak için, eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı.

►Kişilerin kendilerine ait plaj havlusu getirmesi/kullanması teşvik edilmeli. Havlu gibi tekstil ürünleri en az 60 derecede yıkanmalı. Deniz gözlüğü, şnorkel, palet gibi malzemeler kişiye özgü olmalı, paylaşılmamalı.

►Covid-19 temas riskini artıracağından plaj ve yüzme alanlarında uzun süre kalınmamalı."

►Otellerde aynı odada konaklayan misafirler bir arada bulunabilirler"

Plaj ve yüzme alanlarında sosyal mesafe kurallarına uyulması gerektiği belirtilen rehberde, "Aynı ailedekiler (anne veya babanın yanındaki çocuklar) veya otellerde aynı odada konaklayan misafirler bir arada bulunabilirler." bilgisine yer verildi.

Rehberde, öne çıkan tedbirlerden bazıları şöyle:

►Plaj girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere alkol bazlı el antiseptiği
veya en az yüzde 70'lik alkol içeren kolonya bulundurulmalı.

►Duş bataryası, musluk, sabunluk gibi elle kullanım yerine sensörlü olanlar tercih edilmeli.

►Plaj ve yüzme alanları çevresinde bulunan içecek dolapları ve oturma grupları sıklıkla temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Bunların yanında kolay ulaşılabilecek şekilde el antiseptiği bulundurulmalı.

►Ödemeler tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapılması teşvik edilmeli."

►Şezlonglar arası mesafe en az 1,5 metre olmalı"

►Plajlar ve yüzme alanlarında ortam düzenlemesi kapsamında alanda tüm işleyişten sorumlu en az bir personelin sürekli olarak bulundurulması gerektiği ifade edilen rehberde, "Plaj alanında kalabalık oluşmasını engellemek için, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiş bir kapasite belirlenmeli ve girişte bu kapasite kadar misafir kabulünü sağlayan personel bulundurulmalı. Plaj alanlarında çalışanlar dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde kapasite belirlenmeli." kararları yer aldı.

Öne çıkan diğer tedbirler şöyle sıralandı:

►Şezlonglar arası mesafe en az 1,5 metre olmalı. Gölgelikler arası mesafe şezlonglar arası mesafeye uygun olacak şekilde düzenlenmeli.

►Şezlongların üzerinde kumaş minder kullanılmamalı. Yıkanabilir, silinebilir minderler kullanılmalı ve misafirin kullanımı sona erdikten sonra temizlenmeli.

►Gölgelikler arası mesafe şezlonglar arası mesafeye uygun olacak şekilde
düzenlenmeli.

►Localarda sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenleme yapılmalı. Loca alanlarında 2 metrekareye 1 kişi olacak şekilde kapasite belirlenmeli.

►Soyunma kabinlerinin kullanımında sosyal mesafeye dikkat edilmeli, kabinler her kullanımdan sonra dezenfekte edilmeli.

►Tek kişinin kullandığı su etkinlikleri (jetski, sörf gibi) yapılabilir. Sonrasında kullanılan her türlü malzeme ve ekipmanlar su ve deterjanla temizlenmeli sık dokunulan yüzeyler dezenfekte edilmeli.

►Deniz paraşütü gibi bireysel su sporları etkinliklerinde çalışanlar dahil tekne kapasitesinin yarısı sayıda kişi alınmalı.

►Turizm amaçlı su altı ve su üstü sportif faaliyetlerinde kullanılan tüp, denge yeleği, can yeleği ve benzeri ekipmanlar faaliyet süresince sadece bir kişi tarafından kullanılmalı ve kullanıldıktan sonra dezenfekte edilmeli.

►Kano, yelken, katamaran, sürat teknesi, banana, deniz bisikleti, ringo, jet ski ve paraşüt gibi araç ve ekipmanlarla yapılan faaliyetlerde aynı aileden olan veya bir grup olarak gelen misafirler arasında sosyal mesafe kuralları uygulanmaz."

SERİNLETME AMACITLA VANTİLATÖR KULLANILMAYACAK

Rehberde, sosyal tesislerin her gün su ve deterjanla düzenli olarak temizlenmesi gerektiği belirtilerek, temizlik esaslarına yer verildi.

Tesislerde duş yerleri ve tuvaletlerde sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesi, duş ve tuvaletlerin sık aralıklarla mümkünse her kullanımdan sonra dezenfekte edilecek şekilde planlama yapılması gerektiği vurgulandı.

Rehberde ayrıca, serinletme amacıyla vantilatör (su buharlılar dahil) kullanılmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol