Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrasya Tüneli’nin 1 Mayıs itibarıyla motosiklet trafiğine açılacağını açıkladı. Karaismailoğlu, “Avrasya Tüneli’ni 1 Mayıs itibarıyla, motosiklet trafiğine açıyoruz” dedi.

Bakanlık tarih verdi: Avrasya Tüneli motosiklet geçişine açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, pandemi nedeniyle 2 yıldır ara verilen Motobike İstanbul Fuarı'nın açılışında yaptığı açıklamada, 1 Mayıs itibarıyla Avras Tüneli'nin motosiklet geçişine açılacağına duyurdu.

Karaismailoğlu, "Avrasya Tüneli'ni Ramazan Bayramı öncesinde, 1 Mayıs itibarıyla, motosiklet trafiğine açıyoruz" dedi.

Karaismailoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Kaza anındaki çarpışma şiddetinin azaltılmasına yönelik olarak karayollarımız üzerinde Motosiklet Koruyucu Oto korkuluk Sistemlerini diğer adıyla Motorcu Dostu Bariyerleri kuruyor, mevki sayısı ve uzunluklarını da artırıyoruz. Bu oto korkulukları, motosiklet kazalarının yoğunlaştığı ve risklerin yüksek olduğu kesimlere koyuyoruz. Karayollarımızın kaza tespit tutanaklarının analizlerine göre en çok risk taşıyan hat ve noktalara bugüne kadar 13 bin 100 metrenin üzerinde motosiklet koruyucu oto korkuluk sistemleri kurduk. Bu yıl içerisinde 40 bin metrenin üzerinde koruyucu oto korkuluk kurmayı planladık. Ayrıca, Türkiye Motosiklet Platformu ile bir araya geldik ve 190 noktaya Motorcu Dostu Bariyer yapılmasını belirledik

Bu güzel haberin ardından motosiklet kullanıcılarımız için bir müjde daha paylaşmak istiyorum sizlerle. Boğaz geçişine önemli bir alternatif olan, Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki güzergâhta hizmet veren Avrasya Tüneli'nin sağladığı ayrıcalıktan bundan sonra motosiklet kullanıcıları da faydalanacak. Avrasya Tüneli'ni Ramazan Bayramı öncesinde, 1 Mayıs itibarıyla, motosiklet trafiğine açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.

Son dönemde özellikle gençler arasında scooter ve elektrikli bisiklet gibi mikro hareketlilik araçlarının kullanımının arttığını gözlemliyoruz. Yurdun dört bir yanında yeni bisiklet yollarının yapım çalışmalarına devam ediyoruz. Bu yolları daha da arttırmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bisiklet ve mikro hareketlilik araçlarının yollarını metro ve tren hatlarına entegre ediyoruz. Şehirlerin içerisinde araç trafiğinin yoğunlaşmasını engellemek adına bu tür çevreye duyarlı modern ulaşım sistemlerini yaygınlaştırmak için yeni yatırım ve teşviklerimize de devam edeceğiz."