birgün

5° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 26.11.2020 12:35

Bakanlık, TARİŞ alanında mahkeme kararlarını dikkate almıyor

Bakanlık, TARİŞ alanında mahkeme kararlarını dikkate almıyor


BİRGÜN EGE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İzmir Yeni Kent Merkezi'nde Alsancak stat alanı arkasındaki 140 bin metrekarelik TARİŞ arazilerini kapsayan imar planlarına tepki gösteren TMMOB Mimarlar Odası ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubeleri, imar planlarına itiraz ederek dava açacak.

İki oda tarafından yapılan açıklamada, “Bakanlık daha öncesinde onanmış planlara ilişki alınmış mahkeme kararlarını dikkate almadan mükerrer plan onayladı” denildi.

Açıklanan dava kararının ardından ise Mimarlar ve Şehir Plancıları'nın TARİŞ planlarına dava gerekçesi beli oldu.

Odalar dava gerekçelerini şu şekilde sıraladı:

Bakanlık daha öncesinde onanmış planlara ilişki alınmış mahkeme kararlarını dikkate almadan mükerrer plan onayladığı,

-Konuya ilişkin TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesinin dava gerekçelerinin dikkate alınmadan şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı işleme devam edildiği,

-Yeni Kent Merkezi bölgesindeki kullanımlardan farklı Turizm+Ticaret+Konut kullanımını getirerek ve bu kullanımdaki Konut kullanımını %40 belirlemek suretiyle yeni kent merkezindeki MİA kullanımındaki 1/3 konut oranını da aşarak plan bütünlüğünü bozucu nitelikte çevresine olumsuz emsal teşkil ettiği,

-Sosyal teknik altyapı alanlarının azaltıldığı,

-Nüfus yoğunluğunun artırılmasına rağmen bu ihtiyacı karşılayacak sosyal ve teknik altyapı alanlarının ayrılmadığı,

-İmar uygulamasını yönlendirecek herhangi bir plan notunun oluşturulmadığı(3194 sayılı kanunun 18.maddesi),

-Park alanları altında otopark kullanımının yapılabileceğine ilişkin plan notunun imar mevzuatına aykırı olduğu, şeklindeki gerekçeler doğrultusunda meslek odaları olarak konuyu yeniden yargıya taşıyoruz. İlgili idareler; kaybedilen bunca zamana ve emeği dikkate alarak şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararı doğrultusunda planlama çalışmalarını sürdürmelidirler.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız