Bakanlıkta yüksek puanlılar elendi usulsüz atamalar yapıldı

BirGün ANKARA

Kültür ve Turizm Bakanlığı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Sınavı’nın yazılısından 90, 95 puan alanlar, düşük sözlü notlarıyla elendi. CHP Kültür, Sanat ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, bakanlıktaki atama torpilini ve bu isimlerin yerine üçü şoför olan çok sayıda yandaşın atandığını açıkladı. Bakanlık şube müdürlüğü sınavında, yazılıdan yüksek puan alanların AKP’li olmadıkları için elendiğini bildiren İlgezdi, bu isimlerin yerine 17 ile 79 arasında puan alan yandaşların atandığını ifade etti.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki atamaları inceleyen CHP’li İlgezdi, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Yüksek yazılı puanı alanlar, düşük sözlü puanları ile elenirken ya da yedekte kalırken yazılıdan 10, 12 puan düşük alanlar, yüksek sözlü notları ile asil listeye kondu. Bu torpilin, insan kayırmanın itirafıdır” dedi.

Devlet Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’nde, 2017 ve 2021 yılları arasında hülle yolu ile müdür olanları da açıklayan İlgezdi, “Sınavları kazanamayanlar sınavsız kadro olan müdür yardımcılığına atanıp merkeze şube müdürü olarak geçiyor. Sınavdan yüksek puan alanlar da eleniyor. Böyle bir adalet ve etik olamaz. Sadece Opera ve Bale Genel Müdürlüğü’nden hülle yolu ile şube müdürü olan 11 ismi tespit ettik. 12’nci isim için de çalışma yapıldığını biliyoruz. Ankara Opera ve Bale Müdürlüğü’nde boş bulunan müdür yardımcılığı kadrosuna hülleyle ataması yapılacak bir isim konuşuluyor” açıklamasında bulundu.

3 ŞOFÖR DE MÜDÜR LİSTESİNDE

Hülle ile şube müdürü olanlar arasında 3 şoför bulunduğunu ifade eden CHP’li İlgezdi, şunları söyledi: “Şube müdürü olarak atanan şoförlerden biri şeflik sınavında 48,98 puan alarak başarısız olduğu halde hülle ile şube müdürü yapılmış ve halen şoförlük yapmaktadır. Genel Müdürlük sekreteri de hülle yoluyla şube müdürü olarak atanmış ama sekreterlik görevini sürdürmektedir. Sınavlar için emek harcayan, ter döken çalışanlar, yüksek puanlarına rağmen elenirken hiç sınava girmeden hülle yolu ile atananlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda adaletin ve liyakatin yok olduğunun kanıtıdır. Bakanlık hülle yolu ile birçok atama yaparken, yeni bir atamaya da hazırlanıyor. Bu kabul edilemez.”