birgün

8° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.10.2020 18:23

Bakanlıktan 'Kariye' açıklaması: Alçı değil otomatik perdeleme sistemi

Kariye Müzesi'nde bulunan fresk ve mozaiklerin kapatılması hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Fotoğraflara yansıyan alçı değil otomatik perdeleme sistemi" denildi.

Bakanlıktan 'Kariye' açıklaması: Alçı değil otomatik perdeleme sistemi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, camiye çevrilen Kariye Müzesi'nde bulunan fresk ve mozaiklerin kapatılması hakkında açıklamalarda bulundu.

Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan, konuya ilişkin Bakanlık'a "Yüzlerce yıllık freskler alçıyla mı kapatıldı? Sizin müdahaleniz olacak mı?" sorularını yönelttiğini yazdı.

Boğazlıyan'ın aktardığına göre, yetkililer şu açıklamayı yaptı: "Fotoğraflara yansıyan alçı değil otomatik perdeleme sistemi. Namaz saatlerinde bir düğmeyle 30 saniye içinde freskler perdeyle kapatılıyor. Sonra yeniden açılıyor."

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Twitter'da Kariye'nin fotoğraflarını paylaşmış ve "Dünya sanat tarihinin baş yapıtlarından Kariye fresk ve mozaiklerinin kapatılması ne yazık ki yapının karakterini ve sanatsal değerini öldürecek vasıfsızlıkta" diyerek tepki göstermişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız