birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Bakanlıktan otellere 'döviz işlemi' uyarısı: Faaliyet durdurma cezası uygulanacak

Bazı turizm işletmelerinin 'döviz bürosu gibi çalışmaya başladığını' bildiren Hazine ve Maliye Bakanlığı, yetkisiz olarak döviz alım-satımı yapan otellere ‘faaliyetinin durdurulacağı’ uyarısında bulundu.

EKONOMİ 25.05.2022 13:47
Bakanlıktan otellere 'döviz işlemi' uyarısı: Faaliyet durdurma cezası uygulanacak Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım-satım işlemlerine yönelik mevcut düzenlemeye dikkat çekerek, yetkisiz olarak dolar alım-satımı yapan turizm işletmelerine 6 aya kadar 'faaliyet durdurma' cezası verileceği uyarısında bulundu.

Dünya gazetesinin haberine göre, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Tebliği çerçevesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü tarafından turizm sektör birliklerine gönderilen uyarı yazısında, son zamanlarda konaklama faaliyetiyle iştigal eden bazı otel, pansiyon gibi iş yerlerinde yetkisiz olarak döviz alım-satımı yapıldığına dikkat çekildi. Yazıda, internet sitelerinde de söz konusu hususun 'otel hizmeti' olarak duyurulduğuna rastlandığı bildirildi.

Yetkili Müessese Faaliyet Belgesi bulunmayan gerçek ya da tüzel kişilerin ticari amaçlı döviz işlemi yapamayacağı hatırlatılan yazıda, yetkisiz olarak dolar alım-satımı yapıldığının tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde iş yerlerindeki tüm faaliyetlerin 1 aydan 6 aya kadar, tekrarı halinde ise sürekli olarak durdurulacağı vurgulandı.

Faaliyet durdurma cezasının, aylar önce rezervasyon yaptıran vatandaşlara ve yabancı turistlere yönelik mağduriyete yol açabileceğine dikkat çeken Bakanlık, bu durumun yaşanmaması için turizm işletmelerinin uyarılmasını istedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun