Bazı turizm işletmelerinin 'döviz bürosu gibi çalışmaya başladığını' bildiren Hazine ve Maliye Bakanlığı, yetkisiz olarak döviz alım-satımı yapan otellere ‘faaliyetinin durdurulacağı’ uyarısında bulundu.

Bakanlıktan otellere 'döviz işlemi' uyarısı: Faaliyet durdurma cezası uygulanacak
Fotoğraf: AA

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz alım-satım işlemlerine yönelik mevcut düzenlemeye dikkat çekerek, yetkisiz olarak dolar alım-satımı yapan turizm işletmelerine 6 aya kadar 'faaliyet durdurma' cezası verileceği uyarısında bulundu.

Dünya gazetesinin haberine göre, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Tebliği çerçevesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar ve Kambiyo Genel Müdürlüğü tarafından turizm sektör birliklerine gönderilen uyarı yazısında, son zamanlarda konaklama faaliyetiyle iştigal eden bazı otel, pansiyon gibi iş yerlerinde yetkisiz olarak döviz alım-satımı yapıldığına dikkat çekildi. Yazıda, internet sitelerinde de söz konusu hususun 'otel hizmeti' olarak duyurulduğuna rastlandığı bildirildi.

Yetkili Müessese Faaliyet Belgesi bulunmayan gerçek ya da tüzel kişilerin ticari amaçlı döviz işlemi yapamayacağı hatırlatılan yazıda, yetkisiz olarak dolar alım-satımı yapıldığının tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde iş yerlerindeki tüm faaliyetlerin 1 aydan 6 aya kadar, tekrarı halinde ise sürekli olarak durdurulacağı vurgulandı.

Faaliyet durdurma cezasının, aylar önce rezervasyon yaptıran vatandaşlara ve yabancı turistlere yönelik mağduriyete yol açabileceğine dikkat çeken Bakanlık, bu durumun yaşanmaması için turizm işletmelerinin uyarılmasını istedi.