birgün

12° HAFİF YAĞMUR

EĞİTİM 08.07.2020 13:15

Bakırçay Üniversitesi’nde bir 'kişiye özel' ilan daha

Bakırçay Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne alınacak olan akademisyen ilanında kişiye özel ilan şüphesi doğuracak maddeler yer aldı

Bakırçay Üniversitesi’nde bir 'kişiye özel' ilan daha

BERKAY SAĞOL

İzmir’de bulunan ve 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra 667 sayılı KHK ile kapatılan Gediz Üniversitesi’nin yerine kurulan Bakırçay Üniversitesi, 27 Haziran 2020 tarihinde akademik ilan yayımlandı. Yayımlanan öğretim üyesi ilanının açıklaması ise kişiye özel ilan iddialarını güçlendirdi.

Gediz Üniversitesi’nin yerine kurulan Bakırçay Üniversitesi, Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Ortopedi Ve Travmatoloji Anabilim Dalı Bölümüne Dr. Öğr. Üyesi kadrosu için ilan açtı. İlanda “İnterspinöz telleme yöntemi ve radiyus fraktürlerinde eksternal fiksasyon üzerine çalışmalara sahip olmak” şartı arandı.

Yeni kurulacak olan ortopedi bölümüne alınacak olan ilk akademisyen için, böyle özel bir alanda çalışma yapma şartı konulması dikkat çeken nokta oldu. İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve ortopedi uzmanı Op. Dr. Fatih Sürenkök, “Yeni kurulan bölümlerde ilan açılırken deneyim ve liyakat esas alınmalı. Bölüm kurulurken alınacak olan ilk akademisyen için bu kadar spesifik bir alanda çalışma yapan kişi olmamalı. Bu tip ilanlar maalesef bilime hizmet etmiyor. Bunları sık sık yaşıyoruz. Daha öncede Katip Çelebi Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde yaşadık. Bölüme alınacak olan ilk akademisyen için farklı şartlar aranmalıdır. Daha fazla bilimsel çalışması olan, uluslararası alanda daha fazla çalışması yayınlanmış olan kişiler olabilir. Eğer bir enstitü değilseniz ya da özel olarak o alanda çalışma yapan bir hastane değilseniz bu tip spesifik bir ilan vermeniz kişiye özel ilan düşüncelerini güçlendirir” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız