birgün

22° AÇIK

Bakırköy işçileri kovulan arkadaşlarına sahip çıktı

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.02.2022 09:31
Bakırköy işçileri kovulan arkadaşlarına sahip çıktı
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Emekçiler hak arama mücadelesine devam ederken çeşitli baskı ve hukuksuz yaptırımlarla karşılaşıyor. İstanbul’da onlarca işyerinde eylemler devam ederken Bakırköy Belediyesi işçileri de dün işten atılan arkadaşları için eylemdeydi. Toplu sözleşme talebiyle başlattıkları ve sendikanın anlaşması sonucu biten grevleri boyunca işten atılan 18 arkadaşları ve görev yerleri değiştirilen 70 işçi için basın açıklaması yapıldı. Polis Bakırköy Özgürlük Meydanında toplanıp belediye binası önünde açıklama yapmak isteyen Belediye-İş Sendikası üyelerine barikat kurdu, işçilerin kararlı tutumu karşısında barikat açıldı.

Açıklamaya Türk-İş’e bağlı sendikalar, DERİTEKS,, Liman-İş, DİSK Gıda-İş, Tüm-Bel-Sen, siyasi parti temsilcileri ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi. 25 Ekim 2021 tarihinde 2020-2022 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesinin imzalanması talebiyle Bakırköy Belediye işçileri greve çıkmıştı. 100 gün süren grevin ardından sözleşme imzalanmış işçiler iş başı yapmıştı. Sözleşmenin imzalanmasının üzerinden 1 ay bile geçmeden Bakırköy Belediyesi’nde 10’u greve katılan toplamda 18 işçi işten atıldı, kadrolu 85 işçinin görev yeri değiştirildi.

Bakırköy Belediyesi binası önünde açıklama yapan Belediye İş-Sendikası 2’Nolu Şube Başkanı Savaş Doğan, Bakırköy Belediyesi’nde akıl ve mantık dışı bir yönetim anlayışının hâkim olduğunu belirterek, "Bu anlayış, Bakırköy Belediyesi’nde sorunları çözmeye, hizmet üretmeye odaklı bir yönetim anlayışı değil, aksine sorun yaratmaya, suni krizlerle ayakta kalmaya yönelik bir anlayış. Bu anlayış, işçiye, emekçiye emeğinin karşılığını vermeye değil, aksine onları maddi ve manevi olarak cezalandıran, emek ve emekçi düşmanı bir anlayış. Bu anlayış halka hizmet etmek, emekçiye hakkını vermek yerine, yapay krizlerden beslenen bir anlayış” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol