birgün

9° AÇIK

EKONOMİ 07.03.2021 10:21

Bakkaldan sonra pazarlarda da veresiye dönemi

Pazarlarda veresiye dönemi başladı. Pazar ziyareti yapan CHP’li Kılınç, “Pazardan 15 liralık alışverişi veresiye yapmakta olan vatandaşlarımız var” dedi

Bakkaldan sonra  pazarlarda da veresiye dönemi

EKONOMİ SERVİSİ

Ekonomik kriz ve pandemi ile birlikte artan yoksulluk, kenar mahallelerde daha yakıcı hale gelirken semt pazarlarında bile 10 liralık, 15 liralık alışveriş, veresiye defterine yazılıyor. Pandemi sürecinde işsizlikte patlama yaşanırken esnaf artan borç yükünün altından nasıl kalkacağını dünüşünüyor. CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz, ilçe yöneticileri, gençlik kolları, kadın kolları, meclis üyeleri ve mahalle birimi ile birlikte Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi’nde esnaf ziyareti yaptı.

Mahallede kurulan semt pazarını gezen CHP’li Mansur Kılınç’a sorunlarını ve taleplerini anlatan pazarcı esnafı ve yurttaşlar, artık semt pazarlarında bile veresiye alışveriş yapıldığını dile getirdi.


Aynı zamanda üniversite öğrencisi olan bir pazarcı, “Millette para yok. Bütün pazarcılar mecburen veresiye veriyor. Pandemi döneminde veresiye çok çok arttı. Bazıları ise veresiye bile alışveriş yapamıyor. Hiç paraları yok. Pazarcıların her biri bu vatandaşlarımıza bir şeyler vererek destek olmaya çalışıyor” dedi.

Esnaf ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan CHP’li Kılınç, “Kahveler açılmış, lokantalar açılmış ama müşteri yok. Pazarda alışveriş yapacak parası olmadığı için akşam saatlerini bekleyen ve pazarcıların durumunu anladığı için ürünlerini para almadan verdiği vatandaşlarımız var. Pazardan bile 10 liralık, 15 liralık alışverişi veresiye yapmakta olan vatandaşlarımız var.” dedi.

Kılınç’ ın sorunlarını dinlediği lokanta, kahvehane, kuaför başta olmak üzere mahalle esnafı ise büyük bir borç yükü altında olduğunu, pandemi döneminde devletten gereken desteği alamadıklarını, kredi alanların ise geri ödemekte zorlandığını dile getirdi.

HER EVDE İŞSİZ VAR

CHP’li Kılınç ile birlikte esnafı ziyaret eden CHP Sultangazi İlçe Başkanı Murat Poyraz ise Sultangazi’ deki işsizlik sorununa dikkat çekti. Her evde 3-5 kişinin işsiz olduğunu belirten Poyraz, “Bizleri arayarak iş istiyorlar. Tümünü çözecek imkânlarımız yok. Ama imkânlarımız ölçüsünde vatandaşın yanında olmaya çalışıyoruz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol