birgün

16° AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.04.2021 16:29

Bakü Büyükelçiliği’ne eski AKP'li vekil atandı: "Büyükelçilik makamları AKP’li vekillerin emeklilik projesi değildir"

Eski AKP Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, Bakü Büyükelçiliği’ne atandı. CHP'li Utku Çakırözer, "Ankara’da 40’ın üzerinde Dışişleri Bakanlığı’nda yetişmiş diplomatımız görev bekliyor. Ama yine AKP eski milletvekilleri büyükelçi atanıyor. Büyükelçilik makamları AKP’li vekillerin emeklilik projesi değildir" diyerek tepki gösterdi.

Bakü Büyükelçiliği’ne eski AKP'li vekil atandı: "Büyükelçilik makamları AKP’li vekillerin emeklilik projesi değildir"

Dışişleri Bakanlığı’nda 40 kariyer diplomatı büyükelçi Ankara’da yurt dışı merkezlerde görevlendirilmek için beklerken, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bir eski AKP milletvekilini daha büyükelçi atadı.

Azerbaycan’a gönderilmesi için agremanı dahi alınan Dışişleri Bakanlığı’nın kariyer diplomatı Büyükelçi Ahmet Demirok liste dışı bırakılırken, yerine eski AKP Çorum Milletvekili Cahit Bağcı Bakü Büyükelçiliği’ne atandı.

Dışişleri Komisyonu Üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Ankara’da 40’ın üzerinde Dışişleri Bakanlığı’nda yetişmiş diplomatımız görev bekliyor. Ama yine AKP eski milletvekilleri büyükelçi atanıyor. Şu anda 25 büyükelçi siyasi atandı. Büyükelçilik makamları AKP’li vekillerin emeklilik projesine değildir. Liyakatsiz atamalar Türkiye’nin itibarını zedeliyor” dedi.

ÖNCE TEBRİK, SONRA LİSTE DIŞI

TBMM Dışişleri Komisyonu’nun perşembe günü yapılan toplantısında Komisyon üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Berlin ve Bakü’ye gönderilmesi planlanan diplomatların aradan aylar geçmesine rağmen görev yerlerine gönderilmemesinin ardında ‘siyasi atama hazırlığı olduğu’ iddiasını gündeme getirdi. Bu iddiadan 48 saat sonra Erdoğan, Bakü’ye eski AKP milletvekili Cahit Bağcı’yı büyükelçi atadı.

baku-buyukelciligi-ne-eski-akp-li-vekil-atandi-buyukelcilik-makamlari-akp-li-vekillerin-emeklilik-projesine-degildir-860320-1.
Fotoğraf: CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer

40 BÜYÜKELÇİ YILLARDIR GÖREV BEKLİYOR

Dışişleri Bakanlığı’nın yetiştirdiği 40’dan fazla deneyimli büyükelçinin görev verilmeden yıllardır Ankara’da bekletildiğini belirten Çakırözer, “Büyükelçilik çok müstesna bir ünvandır. Devleti, bayrağı temsil eden önemli bir makamdır. Kâtiplikten başlarsınız, ataşelik, konsolosluk, maslahatgüzarlık ve büyükelçiliğe uzanan meşakkatli ve uzun bir yol. Yıllarca bu meslekte Büyükelçi olabilmek için özveriyle çalışıp çabalayan diplomatlarımız görev beklerken onların yerine dışarıdan eski milletvekilleri, saray bürokratları büyükelçi yapılıyor. Büyükelçilik makamlarının AKP’li vekillerin emeklilik projesine dönüştürülmesi bu ülkeye yapılan en büyük yanlıştır” dedi.

YURT DIŞINDAKİ BÜYÜKELÇİLERİN 25’İ SİYASİ ATAMA

Çakırözer şu anda Dışişleri Bakanlığı’nın yurt dışı temsilciliklerinde büyükelçi olarak görev yapan isimlerden 25’inin kurum dışından siyasi atama olduğunu kaydetti. Çakırözer, “Bakü ile birlikte toplam sayı 25’i buldu. Çoğu ya eski AKP milletvekili, ya Saray bürokratı. Büyükelçiliklere yapılan teamül ve liyakat dışı atamalar hem Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekte hem de Türkiye’nin dış politikadaki itibarını zedelemektedir” dedi.

PRAG’DA DA AYNISI YAPILDI

Daha önce Çek Cumhuriyeti’ne de yine kariyer diplomatı Mustafa Pulat’ın büyükelçi olarak gönderilmesine karar verilmiş, agremanı alınmış ama AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-25 Aralık yolsuzluk dosyalarına adı karışan eski bakan Egemen Bağış’ı Prag Büyükelçisi atamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol