birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 07.08.2020 16:59

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’ya çifte standartlı ‘sosyal mesafe’ cezası

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi sağlık emekçilerinin eylemlerine destek veren Balçova Belediye Başkanı Çalkaya'ya sosyal mesafe cezası kesildi.

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’ya çifte standartlı ‘sosyal mesafe’ cezası

BİRGÜN İZMİR

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Sağlık Emekçileri’nin yaptığı eyleme katılan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’ya sosyal mesafe kurallarına uymadığı gerekçesiyle ceza geldi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi sağlık emekçilerinin ek ödemelerdeki kesintilere karşı başlattıkları eylemlere, 26 Haziran’da Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da destek vermek amacıyla katılmıştı. Aynı günün akşamında ise 9 Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Hastane Başhekimi, bazı akademisyen ve hastane çalışanları ile AKP ve MHP İlçe Başkanları’nın katılımı ile Balçova Belediyesi önünde karşı bir eylem yapılmıştı. Bu eylemden birkaç gün sonra ise eyleme katılmayan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Celiloğlu görevden alınmıştı.

BELEDİYE ÖNÜNDE EYLEM YAPANLARA AYNI CEZA KESİLMELİ

Eylemin üzerinden 40 gün geçtikten sonra dün bir tebligat alan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya kendisine katıldığı eylemde sosyal mesafe kurallarına uymadığı için ceza yazıldığını öğrendi.

Kendisiyle birlikte 7 kişiye 600’er TL ceza yazıldığını öğrenen Başkan Çalkaya “Bu işin böyle olmasına şaşırmadım. Ben oraya salgın günlerinde balkonlarımızdan alkışladığımız sağlık emekçilerine destek olmaya gittik. Medyada her gün olumsuz konularla gündeme gelen kişilerin bu olayı siyasi bir şova dönüştürmeleri en başta sağlık çalışanlarımıza karşı yapılan bir saygısızlıktır. Ben kurala uymadığım için ceza yazıldıysa kabul ederim. Hiçbirimiz yasalardan üstün değiliz. Ama o zaman akşam belediyenin önünde eylem yapanlara da aynı cezanın kesilmesi gerekir” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız