birgün

3° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.12.2020 07:19

Baldur'da grev gözaltılara rağmen başladı

Baldur'da grev gözaltılara rağmen başladı

Emek Servisi

Kocaeli Çayırova’daki Baldur Süspansiyon Fabrikası’nda patronun grev kırıcılığı yapmasına karşı çıkan işçiler gözaltına alındı.

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçiler, tüm baskı ve engellemelere rağmen önlüklerini giyerek greve başladı.
Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan İspanya sermayeli Baldur Süspansiyon’da, Birleşik Metal-İş’in temmuz ayında yetki almasının ardından aralarında işyeri temsilcilerinin de olduğu 5 işçi işten atılmıştı. Patron, toplu sözleşme için sendikanın yaptığı çağrıları yanıtsız bırakmış, bunun üzerine sendika, 25 Aralık’ta greve çıkacağını duyurmuştu.

5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Grevin başlamasına saatler kala patron, fabrikaya grev kırıcı olarak 15 kişilik bir işçi ekibini sokmaya kalktı. Buna izin vermeyen işçilere müdahale eden polis, Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın ile 4 işçiyi gözaltına aldı.

“Sendikalı olmak, hak aramak suç mu?” diyerek yaşananlara tepki gösteren işçiler, tüm baskı ve engellemelere karşın önlüklerini giyerek greve başladı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Baldur işçisinin her türlü saldırı ve hukuksuzluğa göğüs gerdiğini belirterek, “İşveren aylardır suç işliyor, ona yönelik hiçbir yaptırım yok; ama bizim şube başkanımızla beraber arkadaşlarımız gözaltına alınıyor” dedi.

BALDUR'A SENDİKA GİRECEK

Bu işyerini mahkemeye verdiklerini, yıllarca beklediklerini, 5 yıl sonra yetki aldıklarını anlatan Serdaroğlu, “Ama işveren yine saygı göstermiyor, bizimle görüşmüyor. Pandemiyi fırsata çeviriyor” diye konuştu.

Baskıların kendilerini yıldıramayacağını beliren Serdaroğlu, bu işyerine ne olursa olsun sendikanın gireceğini ifade etti. Greve çıkan Baldur işçilerine, aralarında Petrol-İş, Nakliyat-İş, EMEP, TKP, EYT Gebze Derneği’nin de olduğu çok sayıda örgüt destek verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol