birgün

12° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 29.05.2021 09:25

Baldur’da işçiye hak hukuk yok

İspanyol Baldur’da çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü işçiler, toplu sözleşme talebiyle başladıkları grevde 160 günü geride bıraktı. Sendika Başkanı Adnan Serdaroğlu "Süreç olumsuz geçerse eylemlerimizin dozunu artıracağız" dedi.

Baldur’da işçiye hak hukuk yok

Emek Servisi

Kocaeli Gebze’de faaliyet gösteren İspanyol firması Baldur’da toplu sözleşme talebiyle gidilen grev sürerken işveren hukuka aykırı biçimde dışarıdan işçi alımını sürdürüyor. Yaşanan süreçte arabuluculuk rolü üstlenen Kocaeli Valiliği ile Baldur yönetimi gelecek hafta bir araya gelecek. İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu Ankara’ya 20 gün sürecek yürüyüş planlanını Kocaeli Valisi’nin arabuluculuk teklifiyle ertelediklerini belirterek, “Vali bey bizi arayarak görüşme talep etti ve işverenle aramızda arabuluculuk yapacağını bildirdi. Haftaya gerçekleşecek görüşmelerin olumsuz geçmesi durumunda eylem kararlılığımız sürecek” dedi.

Fabrika yönetiminin grevdeki işçiler yerine yeni işçi alımı yaptığına değinen Serdaroğlu şöyle konuştu: “Fabrikanın örgütlenmesinin üzerinden 6 yıl geçti. 5 yılın sonunda yetkili sendika oldu. Ancak işveren yetkimizi tanımadı, toplu sözleşme görüşmelerine dahi katılmadı. Sonuçta greve çıktık. Grevde de aynı hukuksuzluklar devam etti. İspanya sermayeli firma, grevde olan işçiler yerine İspanya’dan işçi getirdi. Hukuk dışı biçimde işçi çalıştırdı. Üyelerimizi Kod-29’la işten çıkarttı.”

Mahkeme sürecinin uzadığını ve 15 arayla birbirine zıt iki farklı karar alındığına değinen Serdaroğlu süreci şu sözlerle aktardı: “Kocaeli İş Mahkemesi’ne dava açtık. Önce işverenin yaptıklarını hukuksuz bulundu. Yeni işçi alımının yasak olduğunu, fabrikanın etrafının çitlerle çevrilemeyeceğini ve yapılan üretimin dışarı çıkaramayacağını belirtti mahkeme. İşverenin yaptıklarını tamamen durdurdu. Ardından hangi büyük abiler, ağır abiler devreye girdi bilemiyoruz ama 15 gün sonra tam tersi bir karar çıktı. Biz istinafa taşıdık sonucu bekliyoruz.

Yaşanan hukuksuzluklara karşı birçok kez eylem yaptıklarını hatırlatan Serdaroğlu şunları söyledi: “En son İspanya Konsolosluğu önünde açıklama yaptık. Şirket yetkilileri yalan söylüyor bir de; Bize saldırdılar, üretimimizi engellediler, içeride kavga çıkardılar’ gibi. ‘Yabancı yatırımcı ülkeden kaçar’ diye baskı kuruyorlar. Cumhurbaşkanlığı Yabancı Yatırım ofislerine bizi şikayet ediyor. Firma danışmanı eski bir iş müfettişi. Bir takım yalan yanlış bilgilerle şikayetlerde bulunarak sendikayı engellemeye çalışıyor. Şirketi haklı çıkartmaya çalışıyor.

GEREKİRSE ANKARA’YA YÜRÜYECEĞİZ

Serdaroğlu sözlerini şöyle noktaladı:

“İşveren herkese rahatlıkla sendika istemediğini söylüyor. İşçilere rüşvet veriyor, tehdit ediyor, baskı kurarak yıldırmaya çalışıyor. Ancak süreç böyle devam ederse biz de eylemlerimizin dozunu artıracağız. Gerekirse Ankara’ya yürüyüş yapar, Çalışma Bakanlığı önünde eylemlerimize devam ederiz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol