birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Balıkesir Üniversitesi'nin 'kişiye özel' kadro ilanı iptal edildi

Balıkesir Üniversitesi’nde, Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı’nda doktor öğretim üyesi ilanı için aranan şartların “adrese teslim” hazırlandığı iddialarının ardından kadro ilanı iptal edildi.

GÜNCEL 14.06.2022 12:33
Balıkesir Üniversitesi'nin 'kişiye özel' kadro ilanı iptal edildi
Abone Ol google-news

Balıkesir Üniversitesinde'ki 'kişiye özel' ilan iddialarının ardından geri adım geldi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçen yıl 9 Mart’ta “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlamıştı. Yönetmelikte, “İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez” denilmişti.

YÖK’ün bu kararına karşın üniversitelerin akademisyen ilanlarının “kişiye özel” hazırlandığı iddiaları gündeme gelmeye devam etti. Son olarak, Balıkesir Üniversitesi’nde, geçen cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanan bir ilanda, Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı’nda doktor öğretim üyesi alınacağı duyuruldu. İlanın şartları arasında “Tarımda kooperatifleşme, Balıkesir’de zirai ve ticari hayat üzerine çalışmalar yapmış olmak” kriterlerinin yer almasının, kadronun kişiye özel hazırlandığı iddiasına neden olduğu gelmişti.

Balıkesir Üniversitesi, Resmi Gazete’de bugün yayınlanan ilanla söz konusu kadro ilanının iptal edildiğini duyurdu.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol