birgün

22° AÇIK

Bankaların tutacağı TL tahvillerde 5 yıl şartı

Bankaların, yabancı para yükümlülükler için tutacağı TL tahviller için detaylar belli oldu. Merkez Bankası, bu tahvillere en az 5 yıl vade şartı getirdi.

EKONOMİ 14.06.2022 11:37
Bankaların tutacağı TL tahvillerde 5 yıl şartı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın, bankaların yabancı para yükümlülükleri için tutacağı TL tahvillere ilişkin düzenlemesinin detayları belli oldu. Bankalara gönderilen yazıda, vadesine en az 4 yıl kalan ve en az 5 yıl vadeli olan sabit getirili devlet iç borçlanma senetleri ile Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Şirketi tarafından ihraç edilen kira sertifikalarının menkul kıymet olarak kabul edileceği belirtildi.

Dünya'nın haberine göre; vadeye kalan süreye göre belirlenen katsayı ile menkul kıymet tutarı çarpılarak uzun vadeli kıymetlerin tesis edilmesinin teşvik edileceği ifade edildi.

Bu gelişmenin ardından Türkiye'nin 10 yıllık tahvil faizi 1,46 puan düşüşle yüzde 20,11'e geriledi.

Merkez Bankası, TL varlıkların kullanımını artırmak için bankaların yabancı para mevduata karşılık olarak TL cinsi, uzun vadeli, sabit faizli menkul kıymet tutmalarına geçen hafta karar vermişti. Ancak hangi tahvillerin bu kriterleri karşıladığını belirtilmemişti. Devlet tahvillerine olan talebin artmasına, dolayısıyla borçlanma maliyetlerinin düşmesine yol açacağı düşünülen karara göre ay sonuna doğru bankalar döviz mevduat için yüzde 3 ile yüzde 10 arasında TL cinsi sabit faizli tahvil tutmak zorunda kalacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol