birgün

19° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 17.09.2019 15:13

Banksy'nin Geri Evrilmiş Parlamento tablosu açık arttırmaya çıkıyor

Banksy'nin Geri Evrilmiş Parlamento tablosu açık arttırmaya çıkıyor

Ünlü sokak sanatçısı Banksy'nin Avam Kamarası'nı şempanzelerle dolu bir şekilde gösteren eseri Londra'da açık arttırmaya çıkartılacak.

Brexit terimi ortaya çıkmadan önce, 2009 yılında yapılan resmin Sotheby's açık arttırma salonunda yaklaşık 2 milyon sterline alıcı bulması bekleniyor.

Devolved Parliament (Geri evrilmiş Parlamento) isimli eserde Avam Kamarası'nın sıralarında milletvekilleri yerine şempanzelerin oturduğu görülüyor. Eser, Banksy'nin bilinen en büyük tuval çalışması olma özelliğini taşıyor. İlk kez 2009'da Bristol Müzesi'nde sergilenen eser, 28 Ekim'de tekrar serğilendikten sonra 3 Ekim'de satışı sunulacak.

Ancak Banksy'nin eserlerinin para ile satılmasını onaylamadığı biliniyor. Geçen yıl Banksy'nin açık arttırmaya çıkarılan Balonlu Kız (Girl With Balloon) eseri kendini yok etmişti.

Gizemli sanatçı daha önce eseriyle ilgili olarak Instagram hesabından "Ben bunu on yıl önce yapmıştım. Bristol Müzesi Brexit gününde yeniden gösterdi. Şimdi gülüyorum ama bir gün hiç kimse bunun sorumlusu olmayacak" paylaşımında bulunmuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız