Banu Alkan’ın seslendirdiği ‘Beyaz Orkide’ isimli şarkının nakaratındaki sesin kendisine ait olduğunu söyleyen Nicole Peachey, Alkan'dan şikayetçi oldu. Bilirkişi raporunda, sesin Alkan’a ait olmadığı belirlendi; Alkan hakkında ‘manevi veya mali haklara tecavüz’ suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Banu Alkan hakkında dava açıldı: 5 yıla kadar hapsi isteniyor

Oyuncu ve şarkıcı Banu Alkan hakkında ‘manevi veya mali haklara tecavüz’ suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Şarkıcı Nicelo Peachey (Nicole Rona), avukatı aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Soruşturma Bürosu’na verdiği dilekçede, 9 yıl önce deneme ses okuması yaptığını belirtti. Ancak bu kaydın izni dışında üzerine okuma yapılarak Banu Alkan tarafından ‘Beyaz Orkide’ ismindeki şarkı ile piyasaya sürüldüğünü iddia etti.

“KENDİ SESİYMİŞ GİBİ PLAYBACK YAPTI”

Milliyet'in haberine göre Peachey’in avukatı İlyas Geyik, savcılığa verdiği dilekçede, “Kamuoyunca 'Afrodit' lakabıyla, sinemada ise Banu Alkan ismiyle bilinen maruf sanatçı kanserlerde, televizyon kanallarında ve özel gecelerde söylediği eserde nakarat ve özel okuma kısmı müvekkilime ait sesi izinsiz olarak kullanarak kendi sesiymiş gibi seslendirmekte ve playback yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

BİLİRKİŞİ İNCELEDİ

Şikayetin ardından başlatılan soruşturma kapsamında ilk olarak söz konusu şarkı, müzik bilirkişisine gönderildi.

Bilirkişiden gelen rapora göre Beyaz Orkide isimli şarkının, “Beyaz beyaz orkidem deli miyim sanki ben aşkından alev alev yanıyorum orkidem” sözlerinin geçtiği nakarat bölümünde sesin Banu Alkan’a ait olmadığı tespit edildi.

Ancak raporda söz konusu sesin müştekiye ait olup olmadığının ispat edilmesi için müşteki tarafından yapılan ses kaydına ihtiyaç olduğuna değinildi.

İFADEYE GELMEMİŞ

Alınan raporların ardından Banu Alkan hakkında 'Manevi veya mali haklara tecavüz' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede Banu Alkan’ın ikamet adresinin Kuzey Kıbrıs’ta olduğu, polis tarafından ifadesinin alınması için arandığı ancak kendisinin ifade vermek için gelmediği belirtildi.