birgün

19° AÇIK

BİRGÜN EGE 05.10.2019 13:43

Barınak köpeği Foks ile Hayvan Hakları Sözleşmesi imzalandı

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve kanser tedavisi gören barınak köpeği Foks ile Hayvan Hakları Sözleşmesi imzalandı

Barınak köpeği Foks ile Hayvan Hakları Sözleşmesi imzalandı

BİRGÜN İZMİR

Çiğli’de yaşayan tüm hayvanlar adına Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ve kanser tedavisi gören barınak köpeği Foks ile Hayvan Hakları Sözleşmesi imzalandı. Başkan Gümrükçü’nün imzasının bulunduğu sözleşmeye Foks’un pati baskısı yapıldı.

Çiğli Belediyesi’nin üç aydır uyguladığı ve belediye çalışanlarının hayvanlarıyla katıldığı 'patili bir gün' etkinliğine denk gelen 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde hayvanların haklarını gözeten sözleşme imzalandı. Çiğli Belediyesi’nde düzenlenen eğlenceli törene 370 ilkokul öğrencisi, 26. dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ve belediyeye hayvanları ile gelen personel katıldı.

Başkan Gümrükçü’nün imzası ve Foks’un pati baskısının yapıldığı sözleşmenin maddeleri ise şöyle:

Bütün canlılar sağlıklı bir yaşam hakkına sahiptir, hiçbir canlıya duygusal ve bedensel şiddet uygulanamaz, canlıların dövüştürülmesi kabul edilemez, hiçbir canlının ölümüne göz yumulamaz, bu şehirde sahipsiz hiçbir canlı yoktur, bütün canlılar Çiğli Belediyesi’nin koruması altındadır.

SOKAK HAYVANLARINA EKSTRA KORUMA

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Bu sözleşme ve insanlarda yaratılan farkındalık sayesinde Çiğli Belediyesi büyük bir adım atmıştır. İmzalanan sözleşme belediye meclisinin gündemine de gelecek. Bu sayede Çiğli’de yaşayan hayvanlara ekstra bir koruma sağlayacağız. Türkiye’de ilk kez bir belediye başkanı ve insan dışında bir canlı böyle bir sözleşmeye imza attı. Kasım ayında da Çiğli ve İzmir genelinde hayvan severleri davet ederek Çiğli hayvan hakları platformunu kuracağız” dedi.

İmza törenin ardından “Haylaz Pati” adlı hayvan sevgisinin anlatıldığı çocuk oyunu minikler tarafından keyifle izlendi.

barinak-kopegi-foks-ile-hayvan-haklari-sozlesmesi-imzalandi-633569-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol