birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

Barış Akademisyenleri göreve iade edilsin

Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın Barış Akademisyenleri'ne yönelik hazırladığı rapora göre, ihraçlara ilişkin yapılan 126 bin 300 başvurunun yüzde 88'i reddedildi. Raporda akademisyenlerin görevlerine iade edilmeleri talep edildi.

GÜNCEL 27.08.2020 09:02
Barış Akademisyenleri göreve iade edilsin
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ adlı bildiriyi imzaladıkları için görevlerinden ihraç edilen Barış Akademisyenlerine ilişkin hazırlanan raporda, ihraçlara ilişkin yapılan 126 bin 300 başvurunun yüzde 88'inin reddedildiğine dikkat çekildi. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Barış İçin Akademisyenler Güncel Durum Raporu’nu açıkladı. Akademisyenlere yönelik ihlallerin devam ettiği belirtilen raporda, yetkililerin ivedilikle yeni adımlar atması gerektiğine vurgu yapıldı.

ADALETSİZLİĞE UĞRADILAR

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) barış bildirisinin ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmettiği hatırlatılan raporda, bildiriyi imzaladığı için mesnetsiz suçlamalara maruz kalan, ağır ceza mahkemelerinde yargılanan ve hapis cezalarına çarptırılan akademisyenlerin devlet organları eliyle adaletsizliğe uğratıldığı aktarıldı.


AYM kararına rağmen akademisyenlerin yargılamasına yerel mahkemelerde devam ettiği aktarılan raporda, 822 davanın en az 622’sinde bir yıl içinde beraat kararı verildiğine dikkat çekildi. Bildiriyi imzalayan akademisyenlerden 406’sının kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edildiği belirtilen rapora göre mevcut koşullarda, akademisyenlerin göreve iade edilip edilmeyeceği OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun kararına bağlı.

Barış Akademisyenlerinin daha fazla hak ihlaline maruz kalmaması için yapılması gerekenlerden bazıları şu şekilde sıralandı:

♦ Yerel mahkemeler derhal dosya üzerinden beraat kararı verilmelidir.

♦ İhraç edilen akademisyenler hiçbir ayrım yapılmaksızın ve geriye dönük olarak tüm haklarıyla birlikte göreve iade edilmelidir.

♦ İmzacı akademisyenlerin pasaport tahditleri derhal ve koşulsuz olarak kaldırılmalıdır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol