birgün

12° AÇIK

AVRUPA 05.04.2021 21:35

Barış aktivistleri: Her savaş bir yenilgidir

Almanya'da Paskalya Barış Yürüyüşleri (Osternmarsch) devam etti. Rhein Main Bölgesi'nde düzenlenen yürüyüşlerde "Silah fabrikaları susmadığı sürece protestolarımız devam edilecek" denildi.

Barış aktivistleri: Her savaş bir yenilgidir

FRANKFURT

Rhein Main Bölgesi'nde düzenlenen Paskalya Barış Yürüyüşleri'nde biraraya gelen barış aktivistleri, silahsızlanma talep ettiler. Darmstadt, Wiesbaden, Eschborn ve Offenbach yürüyüşleri, Frankfurt Römer Meydanı'ndan düzenlenen mitingte son buldu. Barış inisiyatifleri, sendikalar, DKP ve Die Linke'nin (Sol Parti) de aralarında olduğu siyasi partiler, gençlik grupları ve çevreci örgütlerin desteklediği mitingte "3. Dünya Savaşı yerine Rusya ile barış", "Atom silahlarına hayır", "Faşizm bir daha asla, savaş bir daha asla", "Nato'ya hayır, Nato'nun Almanya'da konuşlanmasına hayır", "Bir füze parası ile 3 bin 200 yaşlılar yurdu yapılır", "Silahlanma yerine yerel yönetimlere destek" dövizleriyle silahsızlanma istediler.

baris-aktivistleri-her-savas-bir-yenilgidir-861121-1.

Barış aktivistleri, Rheinmetall benzeri silah üreten şirketlerin devletleştirilmesini de talep ettiler. Teolog Eugen Drewermann mitinge mesajında, "Biz Amerika'nın sömürgesi değiliz. 52. eyaleti de değiliz. Buna rağmen yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olduk. Milyonlarca insanı göçe zorladık. Akdeniz'de teknelerin batmasının sebebi biziz. Biz militarizmle sorunları çözmüyor, artırıyoruz. Sorunları ancak hümanizm ve dayanışma çözer. Kapitalist, emperyal amaçlar, hedefler için şiddete başvuruluyor. Almanya'da 12 süren faşizmden ders çıkarmalıyız. Moskova kapısına dayandık. 50 milyon insanın ölümüne sebep olduk. Hiçbir neden yeni katliamların, saldırıların, savaşların sebebi olamaz" ifadelerine yer verdi.

'ALMANYA SALDIRGAN POLİTİKALARIN SUÇ ORTAĞI'

Frankfurt DİDF Gençlik Derneği adına konuşan Kardelen Önal da "Pandemi yaklaşık üç milyon hayata mal oldu. Sağlık sistemimiz kâra yönelik olmasaydı, kesinlikle çok daha az ölümle karşılaşırdık. Çok garip şekilde bugün bile hastanelerin bazılarının kısmen veya tamamen kapatılması tartışılıyor. Sağlık veya eğitim için para yok. Ama silahlanma ve militarizm için her zaman yeterli para var. Bu yılki silahlanma bütçesi 53 milyar avroyu aşıyor" dedi. Almanya'nın silah ihracaatının üçte biri olan 344 milyon avroluk kısmını Türkiye'ye yaptığını kaydeden Önal, "Bu silahlar Kuzey Suriye'nin bombalamanmasında kullanılıyor. Almanya, saldırgan politikaların suç ortağı oluyor" dedi. Mitingte yapılan diğer konuşmalarda da kapitalizmin ısrarla silah sanayine yatırım istediğine yer verildi. Barış aktivistleri, "Ancak o silah fabrikaları susmadığı sürece bizim de protestolarımız devam edecek. O fabrikalar silah değil, ev aletleri üretmeli. Yaraya parmak basmayı sürdüreceğiz" dediler.

Mitingte Lale Koçgün Ensemble ile Gabriele Kentrup, Politokk Grubu sahne aldılar.

baris-aktivistleri-her-savas-bir-yenilgidir-861122-1.