birgün

21° AÇIK

Barış İnce’den 4 yıl aradan sonra yeni roman: Köksüzler

Yazar Barış İnce, dört yıl aradan sonra yeni romanı ve yeni yayınevi ile okurlarının karşısına çıkıyor.

BİRGÜN KİTAP 23.06.2022 17:27
Barış İnce’den 4 yıl aradan sonra yeni roman: Köksüzler
Abone Ol google-news

Yazar Barış İnce, üçüncü romanı olacak ‘Köksüzler’ ile okurlarıyla buluşuyor.

Melih Cevdet Anday roman ödülü sahibi Barış İnce’nin Sarsıntı adlı romanından dört yıl sonra çıkacak yeni romanı, İnkılap Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alacak.

İnce, yeni romanına ilişkin yaptığı duyuruda, “Yıllarca düşündüğüm, araştırdığım sonra da bir solukta yazdığım; içime sinen bir metin oldu” dedi.

İlk baskısı 15 bin adet yapılan kitap, definecilikle yırtmaya çalışan üç kardeşin, Almanya’ya göç eden çevirmen Nihan’la karşılaşmalarıyla değişen hayat hikâyelerini sürükleyici bir biçimde aktarılıyor. Sert bir sınıf ve bellek hikâyesi olan “Köksüzler”in arka kapak yazısı şöyle:

“Sinan, Hakan, Vedat… Hayallerini, asla kök salmayı başaramadıkları kaypak bir toprağın derinliklerinde define arayarak kazanmaya çalışan üç kardeş. Geçmişin acı hikâyelerinin, gizemli haritalarının izinde, tekinsiz bir yolda yürüyor fakat bir sonraki adımın belirsizliğinin verdiği cazibeyle koşmaktan da çekinmiyorlar. Ve bir gün bu yol uzaklardan gelen “belleksiz” bir kadınla kesişiyor. Umudu kilometrelerce ötedeki topraklarda arayıp Almanya’ya göçmüş, ama kendini “kurtaramamış” Nihan sayesinde ilk kez zafere bu kadar yakın hissediyorlar.

Köksüzler mavi ile yeşilin arkasına saklanmış masumiyetiyle ışıldayan İzmir’in gecekondu mahallelerinde kendilerine verilmemiş bir şansın peşinde kürek sallayan definecilerin hikâyesi. Barış İnce, dört yıl aradan sonra yepyeni bir dille ve ustalıkla okurlarının karşısına çıkıyor.”

BARIŞ İNCE KİMDİR?

Barış İnceBarış İnce

Barış İnce, 1982’de İzmir’de doğdu. İlköğrenimini İzmir Mustafa Reşit Paşa İlköğretim Okulu’nda, ortaöğrenimini İzmir Karşıyaka Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Uluslararası ekonomi dergisi BusinessWeek dergisinde muhabirliğe başladı. 2007 yılında BirGün gazetesinde editör olarak işe girdi, haber müdürlüğü, yazıişleri müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. BirGün Pazar’da öyküleri yayımlandı. 2013 yılında Çağdaş Gazeteciler Derneği, 2014 yılında ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın Başarılı Gazetecisi Ödülü’ne layık görüldü. Yedi Yetmiş çocuk edebiyat dergisini çıkardı. Neye Göre adlı bir tiyatro oyunu bulunmaktadır. İlk romanı Çelişki 2017’de, ikinci romanı Sarsıntı ise 2018 yılında çıktı. İnce’nin bir de “Kıyıdaki çocuklar” adlı bir çocuk kitabı bulunuyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol