birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 25.06.2020 16:01

Baro başkanlarına izin vermemişlerdi: İnşaat ruhsatsız çıktı!

Savunma Yürüyüşünde baro başkanlarına taciz ederek küfürler eden inşaatın yetkilileri hafızalara kazınırken TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, inşaatın ruhsatının bulunmadığını ve kendisini şantiye şefi olarak tanıtan kişinin de şantiye şefi olmadığını açıkladı

Baro başkanlarına izin vermemişlerdi: İnşaat ruhsatsız çıktı!

BİRGÜN/ ANKARA

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Savunma Yürüyüşünde baro başkanlarına küfürler ederek taciz eden inşaat yetkilileri hafızalara kazınırken TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, inşaata ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İMO Ankara Şubesi tarafında yapılan basın açıklamasında, inşaatın ruhsatının bulunmadığı vurgulanarak "İskan belgesi alınmış bir yapıda, ‘ruhsata tabi olması gereken çalışmanın hangi usul ve esaslara göre yapıldığı tarafımızca anlaşılamamakta’ olup, baro başkanlarına yapılan engellemenin inşaat üretim alanında güvenliği sağlamakla alakalı olmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

ŞANTİYE ŞEFİ DEĞİLMİŞ

Baro başkanlarına şantiye şefi olduğunu belirterek müdahale etmeye çalışan kişinin de aslında şantiye şefi olmadığının vurgulandığı açıklamada, “Ankara İli Çankaya İlçesi Konutkent Mahallesinde bulunan 44049 ada 3 Parselde bulunan yapıya dair yapmış olduğumuz incelemede Oda kayıtlarımıza göre söz konusu yapının 28 Mayıs 2019 tarihinde Yapı Kullanma İzin Belgesi aldığı, ayrıca bu tarihten önce şantiye şefinin görüntülerde bulunan kişi değil farklı bir üyemiz olduğu anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

PROVOKATİF MÜDAHALEDE BULUNDULAR

İMO Ankara Şubesi'nin açıklamasında şu ifadeler de yer aldı:

"Son günlerde kamuoyunu oldukça meşgul eden Baro Başkanlarının başlattığı yürüyüş, Ankara`ya ulaştığında Anayasal hakları ihlal edilerek engellenmeye çalışılmıştır. Baro Başkanlarının yürüyüşlerinin engellendiği alan bazı basın yayın organlarında şantiye sahası olarak gösterilmiş, söz konusu alanda bulunan ve kendisini şantiye şefi olarak tanıtan bir kişi de şantiye güvenliği için Baro Başkanlarının alanı terk etmesini isteyerek toplumda gerilim yaratacak ve Anayasal hakları engellemeye yönelik provokatif bir müdahalede bulunmuştur."

İNŞAATIN SAHİBİ TANIDIK ÇIKTI

baro-baskanlarina-izin-vermemislerdi-insaat-ruhsatsiz-cikti-748749-1.

Ankara'da oturma eylemi yapan baro üyelerinin bulunduğu yere gelen ve MHP’den ayrılarak Muhafazakar Yükseliş Partisi kuran Ahmet Reyiz Yılmaz, "Malımın içindesiniz burayı terk edin" diye bağırmıştı. Barolar ise hakaret ederek üzerlerine yürüyen Yılmaz’dan şikayetçi olacaklarını” söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Savunma Yürüyüşü yapan baro başkanlarının Ankara girişinde önlerinin kesildiği yerde bulunan "Elia Center" adlı inşaatın yetkilileri, gün içinde avukatlara defalarca "burası özel mülk, burayı boşaltın" diyerek tacizde bulunmuştu. Bir inşaat yetkilisinin bazı avukatlara küfretmesi üzerine ortamın gerildiği ve inşaat yetkililerinin tacizlerine polisin engel olmadığı, ancak akşam saatlerinde yaşanan gerilimin ardından araya girdiği belirtilmişti.

Baro başkanları ve yöneticileri bekledikleri alanın inşaata ait özel bir mülk olmadığını, cadde kenarında kamusal bir alanda beklediklerini, zaten burayı kendilerinin seçmediğini, polisin önlerini burada kestiğini söylemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol