birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.07.2020 18:26

Baro başkanlarından çağrı: Ellerini vicdanlarına koyarak bizi dinlemelerini istiyoruz

Baro başkanlarının Meclis önünde bekleyişi sürüyor. Ortak açıklama yapan baro başkanları çağrıda bulunarak, "Gelsinler, görsünler, bizi içeri alsınlar, bizim ne anlatmak istediğimizi bir kez ellerini vicdanlarına koyarak bizi dinlemelerini istiyoruz" dedi

Baro başkanlarından çağrı: Ellerini vicdanlarına koyarak bizi dinlemelerini istiyoruz


Adalet Komisyonu’nda “çoklu baro” teklifi görüşmeleri sürerken TBMM'nin Çankaya Kapısı’nda baro başkanlarının bekleyişi sürüyor. Meclis önünde bekleyen baro başkanları ortak açıklama yaptı. Baro başkanları adına Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun konuştu.

"DÜĞÜNLER SERBEST, MİTİNG YASAK"

Büyük Savunma Mitingi yapmak için Ankara’ya gelerek valiliğe resmi olarak bilgi verildiğini söyleyen Dursun, “Her ne hikmetse Bakanlarımız Avrupa’da gezip, Türkiye’de salgının bittiği açıklamalarını yaparken herhalde Ankara’da yoğun bir artış olduğu iddiasıyla, tam da ertesi gün Ankara Valiliği, 'düğünler serbest ancak miting ve toplantılar yasak' şeklinde bir karar aldı. Bunun üzerine varlığını, hukuka saygıya ve bağlılığa borçlu olan biz baro başkanları ve avukatlar, Anıt Park’ta yapılacak olan mitingi hukuka saygı gereğince iptal ettik” dedi.

Savunma yürüyüşünde şehre alınmamalarının hukuksuz ve kanunsuz olduğuna dikkati çeken Dursun, Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

“GÖRÜŞ BİLDİRME TEKLİFİMİMİZİ REDDEDİLDİĞİNİ BASINDAN ÖĞRENDİK”

Adalet Komisyonu’na katılma isteklerini yazılı olarak bildirdiklerini belirten Dursun, “Bize resmi olarak cevap verilmedi. Ancak TBMM Adalet Komisyonu’nun görüş bildirme teklifimizi reddettiğini basından öğrendik. Milletvekillerinden öğrendiğimiz kadarıyla Avcılık Kanunu görüşülürken bile Avcılık Federasyonu Başkanı, dernek başkanı, en doğal hakkı olarak görüşlerini açıklamış. Biz Meclis’te bile baroların bölünmesi, sindirilmesiyle ilgili görüşmelere gelip derdimizi anlatmak istedik. Bunu da Meclis Başkanlığı’na yazılı olarak yaptık. Adalet Komisyonu da bizim bu haklı ve hukuki talebimizi reddetti” dedi.

“TALEBİMİZ OY ÇOKLUĞUYLA TBB YÖNETİM KURULU’NDA REDDEDİLİYOR”

Komisyonlardaki bütün kanunlar görüşülürken temsilci bulundurma hakkı olduğunun altını çizen Dursun, “Barolar Birliği’ne müracaat ettik. Adalet Komisyonu’nda herhangi bir kanun görüşülmüyor. Doğrudan Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikler ve çoklu paralel baroların kurulması ile ilgili değişiklik teklifi verilirken biz baro başkanları olarak, TBB’nin Adalet Komisyonu’ndaki temsilciği görevini, bizlerin içerisinden seçilecek meslektaşlarımız yapsın diye yazılı talepte bulunduk. Bu talebimiz TBB Yönetim Kurulu’nda görüşülüyor ve oy çokluğuyla reddediliyor” dedi.

"UZLAŞIDAN YANA OLMAYAN KENDİSİ"

Dursun, geliş amaçlarının çözüm olduğunu belirterek, “Her ne kadar TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, bizim diyalogdan yana olmadığımızı söylese de asıl diyalogdan ve uzlaşıdan yana olmayan kendisidir. Hepsinden de daha önemlisi Metin Feyzioğlu arabulucu değildir, baroları temsil eden birlik başkanıdır” diyerek tepki gösterdi.

Diyalogdan yana olduklarını ve durumu AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da anlatmak istediklerini fakat bir sonuç alamadıklarını vurgulayan Dursun, "Biz Türkiye’nin üniter yapısı korunarak bir hukuk devleti kalmasını istiyoruz. Doğrudan avukatları ilgilendiren bir yasa teklifi görüşülürken komisyona katılma talebimiz reddedildi. Çoklu devlet, çoklu Diyanet olmayacağı gibi çoklu baro da olmaz" dedi.

"TARİHİ BİR ÇAĞRI YAPIYORUZ"

Meclis'in önünde beklemeye devam edeceklerinin atını çizen Dursun, "Adalet Komisyonu Başkanlığı'nı buraya davet ediyoruz. Gelsin, burada bizimle görüşsün, başka kişilerle haber göndermesin. Muhattabımız kendisidir. Meclis Başkanımızı da Adalet Komisyonu Başkanı'nı da buraya bekliyoruz. Gelsinler, görsünler, bizi içeri alsınlar, bizim ne anlatmak istediğimizi bir kez ellerini vicdanlarına koyarak bizi dinlemelerini istiyoruz" diyerek çağrıda bulundu.

Konuşmanın sonunda Dursun, Erdoğan'dan randevu taleplerini yineledi.

(ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız