Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcıyla katledilen Başak Cengiz'in ailesinin başvurusu üzerine, cinayet anına ilişkin görüntülere erişim engeli getirildi.

Başak Cengiz cinayetinin görüntülerine erişim engeli getirildi

Can Göktuğ Boz tarafından samuray kılıcıyla katledilen Başak Cengiz'in ailesinin başvurusu üzerine, cinayet anına dair görüntülere erişim engeli getirildi.

Başak Cengiz'in ağabeyi Fatih Cengiz avukatı aracılığıyla, olay anını net olarak gösteren videonun medyada yayınlanmasının ardından hâkimliğe başvuru yaptı.

Sabah gazetesinden Arzu Kaya'nın haberine göre; dilekçede, görüntülerin Cengiz ailesinin mahremiyetini ve kişilik haklarını ihlal ettiği vurgulandı.

Görüntülerin gizlilik kararı verilmiş bir soruşturma dosyasına ait olduğu belirtilen dilekçede, "Müvekkil ve ailesi, söz konusu yayınlar nedeniyle her gün bu olayı tekrar tekrar yaşamaktadır. Herkesin bu videoyu izlediğini bilmek dahi aileyi derinden yaralamaktadır" denildi.

Görüntülerin mahrem ve hassas olduğu belirtilerek bir an önce erişim engeli getirilmesi gerektiği belirtildi.

Dilekçenin ardından İstanbul Anadolu Sulh Ceza Hakimliği kararını verdi.

Olayın toplumda infial yaratacak nitelikte olduğuna vurgu yapan hakimlik, kamuoyu düzeni ve delillerin henüz toplanmamış olması, çeşitli basın yayın organlarında duyum niteliğinde kamuoyunu ve yargıyı yanlış yönlendirebilecek haberlerin yayınlanmasının olayın aydınlatılmasını zorlaştıracağını belirtti.

Bu gerekçelerle yayın yasağı verildiğinin altını çizen hakimlik, Başak Cengiz'in ağabeyi Fatih Cengiz'in talebini kabul etti.