Başak Demirtaş, eşi Selahattin Demirtaş'ın en az üç defa Cumhurbaşkanı adaylığı talebini HDP'ye ilettiğini söyleyerek, "Selahattin'e, kendi adaylığıyla ilgili olarak da tek bir cümle bir şey söylenmedi. Epey bir zaman geçtikten sonra bir Türk kadın aday düşünüldüğü söylendi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi
Başak Demirtaş: Selahattin en az üç defa Cumhurbaşkanı adaylığı talebini iletti

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, 28 Mayıs seçimlerinin ardından değerlendirmelerde bulundu. 

T24 yazarları Murat Sabuncu'ya konuşan Başak Demirtaş, geçtiğimiz günlerde aktif politikayı bıraktığını duyuran Selahattin Demirtaş'ın parti yönetimine 'en az üç defa Cumhurbaşkanı adaylığı talebini ilettiğini' söyledi.

Başak Demirtaş, açıklamasında şunları kaydetti:

"HDP'den sadece sizin dediğiniz, Sayın Ebru Günay'ın açıklaması olmadı. Gazeteci İsmail Saymaz'a açıklama yapan bir parti yetkilisi de 'Demirtaş'ın cumhurbaşkanı adaylık başvurusu olmadı' şeklinde açıklama yaptı. Keşke adıyla sanıyla resmi bir açıklama yapsaydı daha iyi olurdu ama bu iki açıklama arasında çelişki var. Ebru Günay, 'Talep vardı, hukuki durumu nedeniyle değerlendirilmedi' derken ismini açıklamak istemeyen arkadaşımız ise 'Talep gelmedi' diyor. Ebru Günay tam olarak bilgilendirilmemiş de olabilir, tam bilemiyorum.

Beni arayan çok oldu, o yüzden de bazı konulara açıklık getirmek istiyorum. Şu çok önemli Murat Bey, bazı şeylerin zaman sıralaması iyi bilinmezse karışıklık olur. Selahattin, kendi adaylığını partiye önerdi. Daha 2022 Haziran ayıydı, kendisini ziyarete gelen Eş Genel başkanlara söylemişti. Daha sonra MYK üyesi avukat Doğan Erbaş aracılığıyla bir kez daha iletti. Son olarak da avukatı aracılığıyla bir mektupla Sayın Tayip Temel'e ilettiğini biliyorum. Yani en az üç defa ilettiğinden eminim çünkü önemli bir karardı ve benle paylaştı. Onların da bunu parti toplantılarında aktarmış olmaları gerekir.

"TEK BİR CÜMLE BİR ŞEY SÖYLENMEDİ"

Selahattin'e, kendi adaylığıyla ilgili olarak da tek bir cümle bir şey söylenmedi. Hatta ben zaman zaman Selahattin'e de soruyordum, ne oldu bir cevap geldi mi diye. Epey bir zaman geçtikten sonra bir Türk kadın aday düşünüldüğü söylendi Selahattin’e. Sanırım Eylül ya da Ekim ayıydı. Bunun üzerine Selahattin de Sayın Gültan Kışanak’ın adaylığını önermiş. Hatta hatırlarsanız, Aralık’ta Gültan Hanım'ın adaylığı basına da yansıdı.

Açıkçası, halkımız Selahattin’in aday olmasını istiyordu ve bekliyordu da. O yüzden Selahattin, hukuki nedenlerle aday olamayacağının açıklanmasını istedi ki çıkaracağımız adayla ilgili en ufak bir tartışma olmasın. Bunu da Sayın Meral Beştaş'ın kendisini ziyareti sırasında söylediğini biliyorum. Ocak ayının sonlarındaydı. Dediğim gibi, neyin ne zaman olduğunu iyi bilmek gerekiyor."

"SEÇİM ÇALIŞMALARIMDAN RAHATSIZ OLAN PARTİLİLER OLDU"

Başak Demirtaş ayrıca, bazı parti yöneticilerinin kendisinin seçim çalışmalarından rahatsız olduğunu öğrendiğini belirtti. 

Demirtaş, "Tüm çalışmaları kendi imkânlarımızla yaptık, partiden hiçbir talebimiz olmadı. Bunu bir görev olarak yaptım, çünkü her partili gibi sorumluluğumun gereğini yapmak istedim ama çalışmalar sırasında bundan rahatsız olan parti yetkililerinin olduğunu öğrendim ve ne yalan söyleyeyim, üzüldüm doğrusu. İnsanız neticede" dedi.

"Bir de birileri çıkıp bizim çalışmalarımıza ‘sosyal medya fenomenliği, pop star kampanyacılığı’ diyerek sanki suç işlemişiz gibi yapmaya kalktı" diyen Başak Demirtaş, "Bu hem etik olarak hem de siyaseten hiç doğru değil, benim de bunu kabul etmem mümkün değil" şeklinde konuştu.