birgün

13° SİSLİ

GÜNCEL 06.09.2020 15:34

Başak Demirtaş’tan AİHM Başkanı Spona’ya çağrı

Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, AKP Mardin İl Başkanı ve kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ziyaret eden AİHM Başkanı Robert Spona'ya, "Şayet Diyarbakır’da misafirimiz olursanız başta eşim Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarını size anlatmak isterim" dedi.

Başak Demirtaş’tan AİHM Başkanı Spona’ya çağrı

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, AKP Mardin İl Başkanı ve kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ziyaret eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spona'ya çağrıda bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Başak Demirtaş, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Sayın Robert Spano, mahkemenizin verdiği kararları uygulatmayan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilileriyle görüştünüz. Son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu ve AKP İl Başkanıyla da bir araya geldiğinizi görüyorum" ifadelerini kullandı.

Mardin'in Diyarbakır'a komşu şehir olduğunu belirten Demiştaş, şöyle dedi:

‘HÜKÜMETİN POZİSYONUNU ÖĞRENME FIRSATINIZ OLDU’

"Şayet Diyarbakır’da misafirimiz olursanız başta eşim Selahattin Demirtaş olmak üzere HDP’li siyasetçilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki davalarını size anlatmak isterim. Eminim ki, ziyaretiniz sırasında görüştüğünüz yetkililerinden hükümetin pozisyonunu fazlasıyla öğrenme fırsatınız oldu. Durumu bir de bizden dinlemek için, bana sadece bir saat ayırmanız yeterli olacaktır. Sizi Diyarbakır misafirperverliğiyle ağırlamak isterim."

basak-demirtas-tan-aihm-baskani-spona-ya-cagri-bizi-de-dinleyin-777662-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız