Başarılı sporcu Yasemin Adar'dan kadınlara mesaj: Asla pes etmeyin

12.09.2019 08:56 SPOR
Kazandığı başarılarla son dönemde adından sıkça söz ettiren Yasemin Adar ayrımcılığa uğrayan kadınlara seslendi: “Hayatlarınız için mücadele etmeye devam edin, asla pes etmeyin”

Elde ettiği şampiyonluklarla Türk güreş tarihine geçen Yasemin Adar, Kazakistan'da düzenlenecek Dünya Şampiyonası'nda başarılarına bir yenisini daha eklemeyi hedefliyor. Şampiyona öncesi açıklamalarda bulunan tecrübeli sporcu, kadınlara maruz kaldıkları ayrımcılığı yenmeleri için mücadele etmeleri gerektiğini söyledi. Adar “kadından güreşçi olmaz” ön yargısının kırılmasına katkı sağladıklarını dile getirerek, “Eskiden ön yargıyla karşılaşıyorduk. Kendim de karşılaştım ama artık toplumumuz bizi biliyor. Hatta sosyal medyadan çok güzel mesajlar alıyorum. Bizi sonuna kadar desteklediklerini söylüyorlar" diye konuştu.

‘DÜNYADA İLK 6’YA GİRDİK’

Yasemin Adar, kadın güreşinin son dönemde iyi bir ivme yakaladığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Kadın güreşi 2016 Rio Olimpiyatları'ndan itibaren çok büyük bir ivme kazandı. Üzerine koyarak gidiyoruz. İki yıldır takım halinde Avrupa üçüncüsü oluyoruz. Artık sürekli madalyalarla dönüyoruz. Kötü sporcumuz yok, hepsi çok iyi. Takım halinde çok iyi durumdayız. Dünyada ilk 6'ya girebilen bir ülkeyiz. Bu da bizim başarılı olduğumuzu gösteriyor." Ayrımcılığa uğrayan diğer kadınlara da seslenen başarılı sporcu, "Hayatlarınız için mücadele etmeye devam edin, asla pes etmeyin" mesajını verdi.
Üst üste 4 kez Avrupa şampiyonluğuna ulaşan ve tek Türk dünya şampiyonu kadın güreşçi olan Yasemin, iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini söyledi. Her zaman birinciliği hedeflediğinin altını çizen 27 yaşındaki milli güreşçi, "Dünya Şampiyonası'nda hedefim yeniden şampiyon olmak. 2017 yılında dünya şampiyonluğunu tattım. 2018'de dünya ikincisi oldum, burukluk vardı. Çünkü şampiyon olmak için gitmiştim. Kazakistan'da yapılacak Dünya Şampiyonası'nda da şampiyon olmak istiyorum. Bunun için çalışıyoruz" diye konuştu.

HEDEF BİRİNCİLİK

Macaristan'da geçen yıl düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda final maçını kaybettikten sonra göz yaşlarına hakim olmayan Yasemin, "Birinciliklere alıştığım için artık ikincilik, üçüncülük başarı olarak bizi mutlu etmiyor." dedi.
Yasemin, 2019 Dünya Şampiyonası'nda olimpik sıkletlerde madalya maçına çıkan sporcuların olimpiyat vizesi alacağına işaret ederek, "Avrupa ve dünya şampiyonası madalyalarına sahibim. Sadece olimpiyat madalyam kaldı. Onu da 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda almak istiyorum" ifadelerini kullandı. Tokyo 2020'de altın madalya kazanarak bir ilki daha başarmak istediğinin altını çizen Yasemin, “Hedefimiz tabii ki her zaman ilkleri yaşamak ve ülkeme yaşatmak” şeklinde görüş belirtti.