birgün

22° AZ BULUTLU

Başhekimlik'ten Aytaç Yalman açıklaması: Koronavirüs kanaati oluşmuştur!

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın koronavirüsten öldüğü iddiasına ilişkin bir haber yapan euronews, “iddiayı kendi kaynaklarımızdan doğrulattık” dedi. Başhekimlik de konuyla ilgili açıklama yaptı

GÜNCEL 19.03.2020 13:45
Başhekimlik'ten Aytaç Yalman açıklaması: Koronavirüs kanaati oluşmuştur!
Abone Ol google-news

İlk olarak Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’ün gündeme getirdiği Aytaç Yalman’ın koronavirüsten öldüğüne ilişkin iddiayı euronews Türkçe de “kendi kaynaklarından doğrulattı.” Hastane Başhekimliği de "koronavirüs kanaati oluştuğunu" söyledi.

euronews Türkçe’de yer alan haberde, Aytaç Yalman’ın ölümü ile ilgili, “euronews Türkçe'nin edindiği bilgilere göre, Yalman'ın ölüm gerekçesi Covid-19” ifadeleri kullanıldı.

Ancak haberde, Yalman’ın ailesinin iddiayı reddettiği de aktarılıyor. Aile, Yalman’a koronavirüs testi yapıldığını ve negatif sonuç çıktığını söylüyor.

Öte yandan haberde, Yalman’ın eşi ve kızının hali hazırda karantina altına olduğu da aktarılıyor.

BAŞHEKİMLİK'TEN AÇIKLAMA

Söz konusu haberlerin ardından İstanbul Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği'nden de, "Aytaç Yalman'ın koronavirüs nedeniyle öldüğü kanaati oluşmuştur" açıklaması geldi.

Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’nin açıklamasının tamamı şöyle:

“Öyküsünde hipertansiyonu dışında ek hastalığı olmayan hastanın;

11 Mart’ta nefes darlığı şikâyeti başlamış.

12 Mart ta şikâyetleri nedeniyle Fenerbahçe Orduevi Doktoru eve çağırılmış. Orduevi Doktorundan alınan bilgiye göre:

Fizik Muayene Bulguları (12.03.2020) : Dispneik, hafif taşipneik, Ateş 38.5, NDS:96, Sat:Oda havasında %92, Dinlemekle akciğerde bilateral raller mevcut.

Bu bulgular ile orduevi hekimi hastaneye gitmesi gerektiğini bildirmiş ancak hasta kabul etmemiş, kendisine evde serum tedavisi uygulanmasını istemiş.

13.03.2020 tarihinde şikâyetlerinin artışı nedeni ile aynı doktor tekrar eve çağırılmış ve bu sefer hasta ikna edilerek hastaneye götürülmüş. Bilgisayarlı tomografisi çekilen hastaya “interstisyel Pnomoni”tanısı konulmuş ve yatış önerilmiş, hasta yatışı kabul etmemiş, eve gitmiş ancak kötüleşince hastaneye tekrar gidilmiş ve saat 17:00’da özel bir sağlık kuruluşuna yatırılmış.

14.03.2020 ve 15.03.2020 tarihlerinde hastanede yatmaya devam ederken hastanın genel durumu bozulmuş, hipoksisi derinleşmiş.

15.03.2020 tarihinde sabah saatlerinde hastanın filmleri konsültasyon amacıyla Sultan Abdülhamid EAH Göğüs Hastalıkları kliniğince değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda takip edilen doktoruyla da görüşülerek hastanın hastanemize nakli sağlanmıştır.

15.03.2020 saat 13.00’da Sultan Abdülhamid 2. Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirildiğinde muayene bulguları:

Bilinç açık, uykuya meyilli, genel durum kötü, dispneik, taşipneik, yardımcı solunum kasları solunuma katılıyor, TA:130/60, sat %45 NDS:117.

Hasta bu halde derhal entübe edilerek ventilatöre bağlanmıştır. Hastanın viral pnomoni tablosuna istinaden gerekli tedavisi planlanmış ve tetkikleri istenmiştir. Ancak hastada saat 19:10’da arrest gelişmiş, derhal hızlı ve etkin CPR başlanmış. 15 ampül atropin, 10 ampul bikarbonat yapılmış ancak 40 dakika sonunda ritmi dönmeyince 19:50’de exitus olarak kabul edilmiştir.

Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık COVID 19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar görülmesi üzerine 15.03.2020 tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır.

Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve Ordu Evi’nde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, işyeri temaslılarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.

Eşinin test sonucunun COVID pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç YALMAN’ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında COVID 19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur.”

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMALARI

Ancak Sağlık Bakanlığı'nın şu ana dek Yalman hakkında herhangi bir açıklaması bulunmuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamalara göre Türkiye'de şimdiye dek iki hasta yaşamını yitirdi. İlk hasta 89, ikinci hasta ise 61 yaşında. Her iki hasta da erkek. Buna karşın Yalman'ın yaşı ise 79.

NE OLMUŞTU?

İddia ilk kez, Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk tarafından gündeme getirilmişti. Öztürk, yaptığı açıklamada "GATA'ya sevk ediliyor. Orada malum virüs tanısı konuluyor. Evine gitmek istiyor ve bir kaç gün sonra hayatını kaybediyor. Hiçbir tören yapılmadan defnedililyor. Eşi ve kız kardeşi de karantinada tutuluyor" ifadelerini kullanmıştı.

Alınan bilgiye göre Yalman, 17 Mart'ta Koronavirüs nedeniyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Yalman, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen aynı gün hayatını kaybetti.

Yalman'a, ani vefatından önce Koronavirüs (Kovid-19) testi yapıldığı ortaya çıkmıştı. Yalman ailesine yakın kaynaklar, testin sonucunun negatif çıktığını belirtmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol