birgün

22° AÇIK

Basın İlan Kurumu’ndan Evrensel’e yeni ceza

Basın İlan Kurumu, Evrensel gazetesine 10 günlük ilan kesme cezası verdi

GÜNCEL 10.02.2020 23:04
Basın İlan Kurumu’ndan Evrensel’e yeni ceza
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Evrensel gazetesine reklam kesme cezası uygulamasının ardından kurumdan yeni bir ceza geldi. Evrensel’de yer alan habere göre, gazeteye şimdi de Mezopotamya Haber Ajansı imzası taşıyan ‘Basın İlan Kurumu Kürtçe yayımcılığı bitirdi’ haberini yayınladıkları için 10 günlük ilan kesme cezası verildi.

Gaziantep Üniversitesi’nin hazırladığı ve bölgede çalışan gazetecilerle görüşülerek hazırlanan ‘Eylem Planı’ raporuna 13 Kasım 2019’daki sayfalarımızda yeren gazeteye verilen ceza, 129 sayılı Basın Ahlak Esasları Hakkında Genle Kurul kararının 1. maddesinde yer alan “Doğruluğu kuşku uyandırabilen ve araştırılması gazetecilik imkânları içinde bulunan haberler, araştırılıp doğruluğundan emin olunmadan yayınlanamaz” ve aynı maddenin (ı) ve (L) bentlerindeki “Kişi, kurum ve toplum katmanlarına yönelik yayınlarda, eleştiri sınırlarını aşan aşağılayıcı sözcükler kullanılamaz; hakaret edilemez, sövülemez iftira ve haksız isnat yapılamaz” hükümleri gerekçe gösterilerek verildi.

Gazetenin Avukatı Devrim Avcı BİK’e verdiği savunmada söz konusu haberin atıf yapılan maddeler kapsamına girmediğini belirterek “Gazetemiz tarafından doğrudan bir suçlama yapılmamaktadır” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol