birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 05.02.2020 15:24

Basın İlan Kurumu'nun BirGün ve Evrensel'e uyguladığı ambargo Meclis gündeminde

Basın İlan Kurumu'nun BirGün ve Evrensel'e uyguladığı ambargo Meclis gündeminde

Basın İlan Kurumu'nun BirGün ve Evrensel gazetesine uyguladığı ilan ambargosu Meclis gündemine taşındı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Utku Çakırözer, Meclis oturumunda yaptığı konuşmada "Basın ilan kurumu’nun basın özgürlüğünü ihlal eden bu tutumu kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Çakırözer'in yaptığı konuşma şu şekilde:

Basın İlan Kurumu halkın haber alma hakkı için gazetecilik yapan BirGün ve Evrensel gazetelerine hukuksuz ilan ambargosunu hala sürdürmekte. Daha önce neredeyse her başlığı her sözcüğü sorgulanan haberlerden ceza üretilmiş, gazetelerin toplam gelirlerinin 3’te 1’ini oluşturan kamu ilanları durdurulmuştu.

Şimdi bu gazeteler ilan alma hakkını tamamen kaybetme riski ile karşı karşıya bırakılmış durumda. Böyle bir durumda bu iki köklü gazetemiz yeni birer yayın organı gibi yeniden başvuru yapmak zorunda kalacak ve ilan alma süreci 3 yıla kadar uzayacaktır. Basın İlan Kurumu’nun basın özgürlüğünü ihlal eden bu tutumu kabul edilemez.

Basin İlan Kurumu elindeki yetkili cezalandırma aracı olarak kullanmaktan vazgeçmelidir. Gazetelerden ve kamuoyundan gelen taleplere kulak vermeye ve BirGün ile Evrensel’e yönelik bu hukuksuz tutumdan vazgeçmeye Basın İlan Kurumu'nu çağırıyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız