birgün

17° AÇIK

MEDYA 22.11.2018 08:56

Basın İlan ücretleri artsın

Basın İlan ücretleri artsın

MEHMET EMİN KURNAZ - mehmeteminkurnaz@birgun.net

Kağıt fiyatlarının dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak olağanüstü artışı sebebiyle yazılı basının yaşadığı kriz sürerken, Basın İlan Kurumu’nun Genel Kurul’u öncesi Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS) Başkanı taleplerini BirGün’e anlattı.

TGS Başkanı Gökhan Durmuş, hükümetin kabul etmese de ortada kâğıt fiyatlarının artışına bağlı büyük bir sıkıntı olduğunu, bu sorunun giderilmesi için çözüm önerilerini Basın İlan Kurumu’nun 28 Kasım’da yapılacak genel kurulu öncesi ilettiklerini belirtti. Durmuş, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İthal kağıtla yayıncılığı sürdürüyor olmamız başlı başına bir sorun. Bu da tabii gazeteler açısından sürdürebilirliği zora soktu. Hepimiz biliyoruz, kapanmalar yaşandı, gazeteler daralmaya gitti, fiyat arttırımına gitti. Ama bunların hiçbiri elbette esaslı bir çözüm üretmiyor.

Burada önemli iki çözüm önerimiz var. Birincisi Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Genel Kurulu. Burada resmi ilan ücretlerine, ciddi oranda bir artış yapılırsa gazeteler ekonomik olarak sürdürülebilir duruma gelecek. Bir diğeri de hükümetin bu konuda kağıt konusuna doğrudan müdahil olması, gazetelerin kağıt konusundaki ihtiyaçlarını belli oranda karşılaması gerekiyor. Bu iki çözüm olmadığı sürece maalesef basılı gazetecilik yavaş yavaş erimeye mahkûm olacak. Bu kapanmaların iki yansıması var. Birincisi, halkın haber alma ağı giderek daralıyor. İkincisi de tabii burada çalışan gazeteciler işsiz kalıyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol