birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 05.12.2019 18:56

Basına ve izleyicilere kapalı yapılan Emre Yıldır duruşması ertelendi

Akrabasının küçük yaşta istismarına maruz bırakılan ve soruşturma süreci ilerlemediği için yaşamına son veren Emre Yıldır'ın ikinci duruşması bugün savcının talebi doğrultusunda kamuoyuna ve basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Basına ve izleyicilere kapalı yapılan Emre Yıldır duruşması ertelendi

9 yaşından itibaren 8 yıl boyunca akrabası Vedat Tarhan’ın cinsel istismarına maruz bırakılmasının ardından yaşamına son veren Ahmet Emre Yıldır'ın ikinci duruşması bugün görüldü.

Küçük yaşta cinsel istismara maruz bırakılan ve soruşturma süreci ilerlemediği için yaşamına son veren Emre Yıldır'ı istismar ettiği gerekçesiyle Çanakkale Cezaevinde tutuklu bulunan Vedat Tarhan'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Mahkeme heyeti, 3. celseyi 10 Mart 2020 tarihine erteledi.

İHA'nın haberine göre; Ahmet Emre Yıldır'ın ablası Hülya Oya Yıldır'ın Vekili Avukat Merve Uçanok, kamuoyuna ve basına kapalı olarak gerçekleşen Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen duruşmada Emre Yıldır'ın kendisini istismar eden Vedat Tarhan ile ölümünden önce son kez görüşmesinde aldığı ses kaydını özel bir firma aracılığıyla yazılı doküman haline getirerek, mahkeme heyetine sundu.

Avukat Uçanok, 12 sayfadan oluşan ses kaydını düz bir metin olarak okumak yerine 'Şahıs 1', 'Şahıs 2' şeklinde çözümünü ve hatta 'ortam seslerini' dahi ses tonu ile canlandırarak adeta mahkeme heyetine ses kaydının alındığı anı tekrar yaşattı. Müşteki avukatlarından Oğuz Mescioğlu, meslektaşı Avukat Merve Uçanok'un yapmış olduğu bu yöntemin bu tür davalarda bir ilk olduğunu söyledi. Avukat Mecsioğlu, ses kaydının mahkemede delil olarak kabul edilmese de bu yöntemi kullanarak mahkemede daha akıcı ve gerçekçi bir savunma gerçekleştirdiklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Çorlu'da ailesi ile yaşayan Emre Yıldır, akrabası Vedat Tarhan tarafından 9 yaşından 18 yaşına kadar cinsel istismara maruz bırakıldı. Yaşadıkları nedeni ile bunalıma giren Yıldır, savcılık şikâyeti öncesi Tarhan ile görüştü.

Tarhan ile aralarında geçen konuşmaları kayda alan Yıldır, geçen 6 Mart günü Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Ancak soruşturma süreci ağır ilerledi. Savcılık başvurusunun üzerinden 52 gün geçmesine karşın Yıldır ifadeye çağrılmadı.

İçinde bulunduğu bunalımdan kurtulamayan Yıldır, 29 Nisan günü ailesiyle yaşadığı 15’inci kattaki evin penceresinden atlayarak yaşamına son verdi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız