birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

SİYASET 04.08.2021 06:40

Başkandan, ‘yangınları göstermeyin’ mesajı

Başkandan, ‘yangınları göstermeyin’ mesajı

Hüseyin Şimşek

Türkiye’nin kıyı şeridinde yer alan birçok bölgede ormanlık alanlarda başlayan ve yerleşim yerlerini bile yok etmesine rağmen henüz söndürülemeyen yangınların ardından yapılan yayınlara, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) tepki geldi. Yayıncılara resmi yazı ile uyarılarda bulunan RTÜK, ceza sopasını gösterdi.

Söndürülemeyen yangınlara ilişkin yayınlarını sürdüren televizyon kanallarına bir yazı gönderen RTÜK Başkanlığı, “Verilen haberlerde halkı yanlış yönlendirebilecek üsluptan sakınılması, gerçeği yansıtmayan yanıltıcı görüntülere yer verilmemesi gerektiği daha önce hatırlatılmıştır. Ancak yapılan denetimlerde maalesef ki birçok yayıncı kuruluşun bu konuda gereken hassasiyeti göstermediği, kamuoyunda korku ve endişe uyandıracak şekilde haberlerin aktarıldığı, sahadan yapılan devamlı canlı yayınların halkın ve yangın söndürme ekiplerinin motivasyonunu kıracak şekilde olduğu görülmektedir” dedi. Yayıncılara gönderilen yazıda, dün itibarıyla RTÜK uzmanlarının bu kanallara yaptırım için harekete geçtiği de bildirildi.


TEPKİLER ÜZERİNE AÇIKLAMA

RTÜK yazısı üzerine sosyal medyadan büyük tepki geldi. Tepkiler üzerine RTÜK’ten yapılan açıklamada, mesajımız sansür değil, kanun maddelerinin ve yayıncılık etik ilkelerinin hatırlatılması” savunması geldi.

HALKIN DUYARLILIĞI RAHATSIZ ETMİŞ

RTÜK Başkanlığı’nın skandal yazısının ardından açıklamalarda bulunan Üst Kurul Üyesi İlhan Taşcı ise Başkan Ebubekir Şahin’in kapalı devre hat üzerinden yayıncıları aradığını ve “Yangın görüntülerini ekranlara taşımaya devam ederseniz, cezalandırılacaksınız” dediğini açıkladı. Bu durumun RTÜK ilkeleri ile bağdaşmadığını ifade eden Taşcı, Şahin’in kanunsuz iş yaptığını dile getirdi. Taşcı, “Anlaşılan halkın duyarlılığı, farkındalığı ve fedakarlığı, RTÜK Başkanı’nı rahatsız etmiş. Bu farkındalığı sona erdirebilmek için yayıncılara parmak sallıyor, cezayla tehdit ediyor” dedi.

BAŞKANIN KEYFİ İSTİYOR DİYE

Görevi televizyonları denetlemek ve düzenlemek olan RTÜK Başkanı’nın 2021 yılında hala tek kanallı yayıncılığa özlem duyduğunu dile getiren Taşcı, “Gazetecilerin görevi, gerçeği kamuoyuna aktarmak, kamu yararı doğrultusunda gerçeğin izini sürmektir. RTÜK Başkanı’nın keyfi istedi diye gerçeklikten kopmak, televizyon yayıncılarının işi olamaz. Kameraları alevlerden başka yöne çevirmek, yangınların söndüğü anlamına gelmiyor. O kameralar, halkın gözü, kulağı olmak zorunda” diye konuştu.

***

Aralıksız süren yayından çıktılar

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in gönderdiği mesajın ardından, bir haftadır süren orman yangınlarına ilişkin kesintisiz yayın yapan Habertürk, CNN Türk, NTV gibi kanalların yayınlarına ara vermesi dikkat çekti. a Haber ise yangın haberlerinde söndürülen alanlardan yayın yapıyor. ‘Alevlerle yoğun mücadele’ haberinde söndürme helikopterlerinin görüntülerine yer verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol