Başkanın ülküsü dolandırıcılık

Mustafa BİLDİRCİN

Osmanlı Ülkü Ocakları Federasyonu Genel Başkanı Turgut Başdaş hakkında, “Organize suç örgütü kapsamında nitelikli dolandırıcılık suçu” işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıktı. Suç duyurusuna konu iddiaya göre Başdaş, beraberindeki iki kişi ile birlikte 84 yaşındaki A.İ. isimli kadının imzasını taklit ederek yüksek bedelli senetler düzenledi ve yaşlı kadına yönelik icra takibi başlattı.


Ankara’da yaşayan 84 yaşındaki A.İ, Başdaş’ın da aralarında olduğu üç kişi hakkında dolandırıcılık iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, evde sağlık bakım hizmeti ile yaşamını sürdüren yaşlı kadın adına, 2019 yılından beri çeşitli kişiler tarafından sahte imza ile senetler düzenlendiği belirtildi. 7 Haziran 2021 vadeli 21 milyon 800 bin TL bedelli senet üzerindeki imzanın yaşlı kadına ait olmadığına yönelik uzman raporu da suç duyurusu evrakları arasına eklendi.

ONLARCA DOSYA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, yaşlı kadını dolandırdıkları iddiasıyla şüpheli olarak bildirilen isimler arasında Başdaş’ın yanı sıra Yamin Canoğlu ve Aydın Güzeltaş da yer aldı. Dosyada adı geçen Güzeltaş hakkında mahkemelerde, benzer iddialarla onlarca dosya bulunduğu öğrenildi.

İMZALAR FARKLI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na, 84 yaşındaki A.İ’nin olduğu belirtilen senet üzerindeki imzanın sahte olduğu yönündeki uzman raporları da sunuldu.
Suç duyurusunda, şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarılması, şüphelilerin tutuklanması ve kamu davası açılarak şüphelilerin cezalandırılması talep edildi.

HABERİM YOK

BirGün’ün, iddiaları sormak için ulaştığı Başdaş, suç duyurusundan haberi olmadığını, konunun detaylarını bilmediğini savundu. Arkadaşının kendisine, “Alacağım var, senin de ismini yazıyorum” dediğini iddia eden Başdaş, senette isminin bu nedenle geçtiğini öne sürdü.

Baştaş, yazılı açıklamasında ise şunları iddia etti:

"Süreç içerisinde, Aydın Güzeltaş isimli şahsın, hakkında 70’ten fazla şikayet olan ve geçimini dolandırıcılık ile sağlayan biri olduğu öğrenilmiştir. Bu kişi, onlarca mağdura karşı gerek imza taklidi ile gerek gerçeğe aykırı düzenlenen resmi belgeler ile gerekse de dolandırmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, hakaret, tehdit, kişilerin huzur ve sükununu bozma suçlarını işlemiştir. Aydın Güzeltaş, ekonomik durumları iyi olan mağdurlar aleyhinde gerçek dışı borçlar oluşturarak senet düzenlemekte ve haksız icra takibi yapmaktadır. Dolandırıcılık mağdurları ödeme yapılmadığı takdirde canları veya malvarlıkları zarar göreceği şeklinde yine aynı kişi tarafından tehdide maruz kalmaktadır."