birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 12.12.2016 13:36

'Başkanlık anayasası'nda diploma krizi

'Başkanlık anayasası'nda diploma krizi

Meclise AKP ve MHP’nin ortaklaşa sunduğu Anayasa Paketi’nde Cumhurbaşkanı için aranan eğitim şartı merak ediliyordu. Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'ya göre; Cumhurbaşkanı seçilme şartları arasında eğitim düzeyi değiştirilerek 4 yıllık üniversite şartı kaldırılıyor, böylelikle Erdoğan’ın diploma tartışmalarının önüne geçilmesi düşünülüyordu. Anayasa Mahkemesi Eski Genel Sekreteri Bülent Serim ise Gürcanlı'nın yazısına itiraz etti. Serim, mevcut durumda bir değişiklik yapılmadığını söyledi.

“DİPLOMA ARŞİVDEN ÇIKMADI”

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı bugünkü “Kandırılanların kandırdıkları” başlıklı yazısında Anayasa Paketi’nde yer alan o maddeye de değindi. Gürcanlı şunları yazdı:

“Anayasa teklifine diploma ayarı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diploması, altı ay önce Türkiye'de büyük tartışma çıkarmıştı.

O kadar ki, Erdoğan bile geçtiğimiz haziran ayında yaptığı bir açıklamayla, Marmara Üniversitesi rektörüne 'Arşivden çıkartın şunu, ne yapacaksınız yapın' çağrısında bulunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol