Başkanlıkların AKP’ye verilmesi YSK’yi böldü
Birgün Birgün Birgün Birgün
KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanı olamayacağına ilişkin kararı oybirliğiyle alan YSK, başkanlıkların ikinci sıradaki adaya verilmesinde görüş birliği sağlayamadı. Dört YSK üye “Seçimler yenilenmeli” dedi. Yüksek Seçim Kurulu’nun dün yapılan ve yaklaşık 11 saat süren toplantısında, KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanlığı yapıp yapamayacağı tartışıldı. Belediye başkanlarının görevinin kamu hizmeti niteliği taşımasından dolayı KHK […]

KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanı olamayacağına ilişkin kararı oybirliğiyle alan YSK, başkanlıkların ikinci sıradaki adaya verilmesinde görüş birliği sağlayamadı. Dört YSK üye “Seçimler yenilenmeli” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun dün yapılan ve yaklaşık 11 saat süren toplantısında, KHK ile ihraç edilenlerin belediye başkanlığı yapıp yapamayacağı tartışıldı. Belediye başkanlarının görevinin kamu hizmeti niteliği taşımasından dolayı KHK ile ihracın bu görevi yürütmeye engel olacağı konusundaki karar oybirliği ile alındı.

Ancak ikinci sıradaki adaya görevin verilmesi konusunda farklı görüşler dile getirildi. Dört YSK üyesi, seçimlerin yenilenmesi gerektiğini savunarak karara muhalif kaldı. Ancak dörde karşı yedi üyenin oyuyla görevin ikinci sıradaki en fazla oyu alan adaya verilmesi kabul edildi.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız