birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 23.04.2021 08:14

Başkent’te günlük vaka sayısı 5 bini geçti

Başkent’te günlük vaka sayısı 5 bini geçti

HABER MERKEZİ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre, Ankara’da günlük vaka sayısı 5 bini aştı, haftalık vaka artış oranı Türkiye ortalamasının üzerine çıktı. Açıklamada, Başkent’teki günlük vaka sayısının 5 bin 100-5 bin 200 civarında olduğu belirtildi. Aktif vaka sayısının ise 50 binin üstüne çıktığına vurgu yapılan açıklamada, “Türkiye genelinde haftalık vaka artış oranı yüzde 18 iken Ankara’da haftalık vaka artış oranı yüzde 27 olarak gerçekleşti. Günlük temaslılarla birlikte filyasyon kapsamındaki kişi sayısı 17 bin dolaylarında. Filyasyon ekibi başına günde 65-75 vaka düşmektedir.

Nitelikli ve etkili bir filyasyon için en fazla 15-20 aralığında vakaya hizmet edilmesi gerekirken bu sayılar ile filyasyon yapılması mümkün olmuyor” dendi.

DAHA YAYGIN TEST YAPILMALI

Kapatılan hastaneler ve boşaltılan kliniklerin Covid-19 yoğun bakım servisine dönüştürüldüğüne de dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ankara’da daha yaygın test yapılması gerekiyor. Bazı laboratuvarlarda test pozitif oranı yüzde 40’lara yaklaştı. Tekrarlıyoruz; salgını engellemenin yolu salgının yayılımını kesmek, hastaneye gelmeden mücadele etmektir. Bunu yapmanın yolu toplumun geneline nitelikli sosyal hizmetlerle birlikte, bilimsel ilkelere uygun etkili filyasyon ve ulaşılabilir yaygın aşılama hizmetinin sunulmasıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol