birgün

5° AÇIK

SİYASET 21.09.2019 20:37

Başsavcılıktan Demirtaş ve Yüksekdağ hakkındaki tutuklama kararı için açıklama

Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın "daha önce başlayan ve halen devam eden yargılama konusu suçlardan dolayı tutuklandıkları" yönündeki haberlerin "gerçekle bağdaşmadığı" öne sürdü.

Başsavcılıktan Demirtaş ve Yüksekdağ hakkındaki tutuklama kararı için açıklama

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "Demirtaş ve Yüksekdağ'ın daha önce başlayan ve halen devam eden yargılama konusu suçlardan dolayı tutuklandıkları" yönünde haberler çıktığı belirtildi.

Açıklamada, Cumhuriyet Başsavcılığının 2014/146757 soruşturma sayılı dosyası kapsamında suç tarihinde HDP Eş Başkanlığı yapan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu'nun Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 20 Eylül 2019 tarihli kararıyla kamuoyunda "6-7-8 Ekim Kobani olayları" olarak bilinen olaylar kapsamında işlenen "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak (TCK 302), nitelikli kasten adam öldürme (TCK 82), kasten adam öldürmeye teşebbüs (TCK 82, 35), yağma (TCK 149), kişi hürriyetinden yoksun kılma (TCK 109)" maddeleri kapsamındaki suçlardan tutuklandıkları söylendi.

'SUÇLAR VE SUÇ KONUSU FİİLLER FARKLI'

Başsavcılık, Demirtaş'ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinin 2017/189 esas sayılı dosyası kapsamında 'suç işlemeye alenen tahrik etme (TCK 214/1, 218)', '2911 sayılı yasanın 32. maddesine muhalefet', 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme (TCK 314/1)' maddelerine konu suçlardan yargılandığı savunuldu.

Yüksekdağ'ın da Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinin 2017/159 esas sayılı dosyası kapsamında 'suç işlemeye alenen tahrik etme (TCK 214/1)', '2911 sayılı yasaya muhalefet', 'silahlı terör örgütü kurma veya yönetme (TCK 314/1)' maddelerine konu suçlardan yargılandığı söylenen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Her iki şüphelinin dosyamız kapsamında tutuklanmış oldukları suçlar ile yukarıda mahkemeleri ve esas numaraları belirtilen dosyalardaki yargılama konusu suçların ve suça konu fiillerin tamamen farklı olduğu hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur."

HDP 'ERDOĞAN TALİMAT VERDİ' DİYOR

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli tarafından yapılan açıklamada, kararın Erdoğan'ın talimatıyla olduğu belirtilerek, şöyle deniliyor:

“Bugün aslında Demirtaş’ın yargılandığı dosyaların içinde olan bir şeyin ayrılıp yeniden bir tutuklama halinin yaratılmaya çalışıldığını görüyoruz. Bunun hukukta da yeri yok, insan haklarında da yeri yok, vicdanlarda da yeri olmayan bir şey. Fakat, talimatlı yargı eliyle olmayan bir hukuk durumu gerçekmiş gibi sunulduğunu izliyoruz. TBMM bu konuda inisiyatif almalı, Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) inisiyatif almalı. Bu keyfi uygulamalara, bu hukuksuzluğa herkes bir an önce tepki vermeli…”

ERDOĞAN 'BUNLARI BIRAKAMAYIZ' DEMİŞTİ

Erdoğan, dün haklarında tekrar tutuklama kararı verilen HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için göndermede bulunarak, "Sokağa insanları çağırıp ondan sonra Diyarbakır'da 53 evladımızı öldürenleri bu millet unutmuyor ve unutmayacaktır da. Sonuna kadar bu işin takipçisiyiz, takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Eğer biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar" ifadelerini kullanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız