birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Batı’ya karşı güvenilir ortak

Rusya ve Belarus, askeri güvenliğin ortaklaşa sağlanması konusunda anlaştı. Şoygu, “Batı’nın karşısında Belarus, bizim güvenilir ortağımız olmuştur” dedi.

DÜNYA 05.12.2022 06:30
Batı’ya karşı güvenilir ortak Şoygu (sağda), Minsk'te, Hrenin ile görüştü. (Fotoğraf: AA)
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta saldırmasıyla başlayan savaş tüm şiddetiyle devam ederken Ukrayna’ya silah yağdıran Batı ittifakına karşı Rusya da Belarus’u ‘güvenilir ortak’ ilan etti. Belarus ve Rusya savunma bakanlıklarının, iki ülkenin askeri güvenliğinin ortaklaşa sağlanmasıyla ilgili anlaşmanın protokolünü imzaladığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Belaruslu mevkidaşı Viktor Hrenin ile görüşme sırasında, “Belarus Cumhuriyeti, bizim güvenilir ortağımız olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Bu bugün, kolektif Batı’nın ülkelerimize yönelik benzeri görülmemiş baskısı ve ilan edilmemiş savaşı karşısında özel önem taşıyor” açıklamasını yaptı. Belarus’un ABD ve müttefiklerinin hasımca politikasına karşı koyma kararlılığını ve Birlik Devleti’nin askeri güvenliğini ortaklaşa sağlamaya hazır olmasını takdir eden Şoygu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halihazırda, iki ülke liderinin kararına uygun olarak, bölgesel güç grubuna dahil edilen Rus ve Belaruslu askeri birlikler arasında koordinasyon amacıyla Belarus topraklarında etkinlikler hayata geçirilmektedir.”

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko da Belaruslu ve Rus askerlerin her türlü saldırganlığı püskürtmek için tek ordu gibi uyum içinde hazırlık çalışmaları yaptığını belirtti. Batı’nın “savaşı nasıl sürdüreceklerini” gördüklerini kaydeden Lukaşenko, “Özel askeri harekat durmayacak” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol