birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 07.12.2020 10:45

Batman Gercüş'teki cinsel istismarla ilgili sosyal medya soruşturması başlatıldı

Batman Gercüş'te 27 erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı iddia edildi. Gizlilik kararı ve yayın yasağı getirildi. Sosyal medyada yapılan paylaşımlardan dolayı soruşturma başlatıldı.

Batman Gercüş'teki cinsel istismarla ilgili sosyal medya soruşturması başlatıldı

Batman Gercüş'te 27 erkeğin bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı, iki kadını da fuhşa sürüklediği iddia edildi.

Soruşturma kapsamında M.A. isimli erkek tutuklanırken, başsavcılık tarafından yapılan açıklamada “Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir” denildi.

Ayrıca konuyla ilgili gizlilik kararı ve yayın yasağı getirildi. Emniyet, olayla ilgili sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek 27 kişi hakkında adli süreç başlattı.

Emniyet'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimlerince, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir.

Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında; 05/12/2020 tarihinde Batman İli Gercüş İlçesinde meydana gelen cinsel taciz olayını bölücü örgütün müzaheretiyle tamamen algı operasyonu üzerinden sosyal medyada dezenformasyon yapan 27 şahıs tespit edilerek adli süreç başlatılmıştır.

Türk Polis Teşkilatı olarak ülkemizin huzur ve güvenliği için suç ve suçlularla mücadelemizi her alanda sürdürdüğümüz gibi sanal ortamda da sürdürmeye devam edeceğiz."

BİR KİŞİ TUTUKLANDI

Jinnews’in haberine göre; Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı bir köyde 15 yaşında P.Ö'nün, karın ağrısı şikayeti ile gittiği hastanede hamile olduğu ve tecavüze maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Çocuğun şikayeti üzerine aynı köyden M.A. ve V.A. adlı iki erkek cinsel istismar suçlamasıyla gözaltına alındı. Başsavcılığın açıklamasına göre soruşturma kapsamında M.A. isimli erkek tutuklandı.

GİZLİLİK VE YAYIN YASAĞI KARARI ALINDI

Olayın gündeme gelmesinin ardından Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklama yapılarak iddialar yalanladı. Gizlilik kararının getirildiği olayla ilgili başsavcılığın açıklaması şöyle:

“Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan mağdur çocuk P.Ö’nün cinsel istismara maruz kalması olayı hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapılması uygun görülmüştür. Mağdur çocuk, 12.11.2020 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza müracaat ederek kendisine tecavüz edildiğini ve hamile kaldığını beyan etmiştir. Olay Gercüş ilçesi sınırlarında gerçekleştiğinden, soruşturma dosyası 17.11.2020 tarihinde Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir. Gercüş Cumhuriyet Başsavcılığınca, mağdur ve şüphelinin iddiaları/beyanları doğrultusunda tüm deliller toplanmakta, titizlikle değerlendirilmektedir. Soruşturma kapsamında şüphelilerden M.A. 13.11.2020 tarihinde tutuklanmıştır. Soruşturmaya konu olay hakkında Gercüş Sulh Ceza Hâkimliğinin 18.11.2020 tarihli kararı ile gizlilik ve yayın yasağı kararı verilmiş olup, bazı medya kuruluşlarınca yayınlanan paylaşım ve iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Soruşturmada şu ana kadar kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli tespit edilmemiştir. Konu ile ilgili soruşturma süreci titizlikle devam ettiği hususları, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA

İstismara uğrayan 15 yaşındaki P.Ö., başka bir ilde bulunan Çocuk Koruma İlk Müdahele Merkezine (ÇOKİM) yerleştirildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamada, "Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından olayın vuku bulduğu tarihte yapılan adli çalışmanın akabinde çocuğumuz farklı bir ildeki Çocuk Koruma İlk Müdahele Merkezimize (ÇOKİM) yerleştirilmiştir. Halen kuruluşta kalmakta olan çocuk ile ilgili Bakım ve Sağlık tedbiri kararı talep edilmiş ve gerekli mesleki çalışma başlatılmıştır. Gizlilik kararı çerçevesinde yürütülen adli sürece İl Müdürlüğü Hukuk Birimi tarafından müdahil olunmuştur" denildi.

#GERCÜŞTENEOLUYOR

Olayın gündem olmasının ardından pek çok yurttaş “#GercüşteNeOluyor” etiketiyle tepki gösterdi.

Batman’da daha önce uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüze maruz bıraktığı ve ölüme sürüklediği İpek Er’i hatırlatan yurttaşlar, Musa Orhan’ın hala serbest olmasına tepki gösterdi ve cezasızlık politikasını eleştirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol