birgün

21° AÇIK

AVRUPA 22.06.2020 09:19

Bavyera eyaletinde ırkçı saldırılar alarm veriyor

Bavyera Yeşiller Partisi Eyalet Meclis grubunun açıkladığı yıllık sağ şiddet raporuna göre, 1 yıl içerisinde Bavyera'da yüzde 40 oranında Yahudilere yönelik ırkçı saldırılarda artış görüldü

Bavyera eyaletinde ırkçı saldırılar alarm veriyor

BİRGÜN/ ALMANYA

Almanya'nın Bavyera eyaletinde Yeşiller Partisi Eyalet Meclis grubu yıllık sağ şiddet raporunu bir basın toplantısı aracılığıyla açıkladı. Rapora göre mültecileri ve göçmenleri hedef alan saldırganlar, göçmenlere sahip çıkan Almanları da hedef almaktan çekinmiyor.

Yeşiller eyalet meclis gurubunun radikal sağ örgütlere karşı strateji geliştirme sorumlusu Cemal Bozoğlu 25 meclis araştırma önergesinden elde ettiği bilgileri rapor haline getirerek kamuoyu ile paylaştı. Eyalet Milletvekili Cemal Bozoğlu basın toplantısında şu bilgileri verdi:

“Bavyera Eyaletinde ırkçı kökenli şiddet eylemlerinde bir yıl içerisinde Yahudilere yönelik ırkçı saldırılarda yüzde 40 oranında artış var. Toplumda AfD partisinin körüklediği ırkçı atmosfer bu saldırılara meşru zemin yaratıyor. Bir yıl içerisinde Almanya 1945 sonrası yaşadığı en yoğun ırkçı saldırılarını yaşadı. Tam bir yıl önce Kassel valisi Walter Lübcke evinin terasında öldürüldü. Arkasından Halle şehrinde Yahudi inanç merkezine yapılan saldırı sonucunda iki insan katledildi. En son Hanau şehrinde Nargile kahvelerine yapılan saldırı sonucunda 9 insan öldürüldü. Göçmenleri hedef alan sağ şiddet yanlısı kesimler değişik kulvarlardan gerilimi arttırarak toplumu etnik ve kültürel farklılıkları etrafında kutuplaştırmayı hedefliyor.

92 şiddete bulaşmış, suç işlemiş ve cezası kesinleşmiş radikal sağcı kaçak konumda ellerini ve kollarını sallayarak dolaşıyor. NSU katillerinin de kaçak olduğunu düşünürsek nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuz anlaşılır.”

ŞİDDET YANLISI GRUPLAR YASAKLANMALI

Aşırı sağcıların silah bulundurma ve taşıma ruhsatına sahip olmalarını da eleştiren Bozoğlu ırkçı saldırıları organize eden grupların yasaklanması gerektiğini vurguladı.

Bozoğlu sölerine şöyle devam etti:

Hâlâ 46 şiddet yanlısı radikal sağcı Bayern eyaletinde silah bulundurma ve taşıma hakkına sahip. Hatırlarsak hem Walter Lübcke’nin katili hem de Hanau saldırganı legal silah eğitimi almış ve silah kullanma iznine sahipti. Bu duruma en kısa zamanda müdahale edilmeli radikal sağcıların silah kullanma izinleri iptal edilmeli ve silahları toplanmalı.
NSU 10 suikastının beşini Bavyera eyaletinde gerçekleştirdi. Yerel destek almadan bu suikastların gerçekleşmesi mümkün değildi. Bugüne kadar Bavyera eyaletinde var olan, her an saldırıda bulunabilecek bu hücrelerin üzerine gidilmedi. Bu zaaf çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmalı ve bu şiddet yanlısı odaklar kurutulmalı. Voice of Angers, Wodans Erben Germanien‚ Soldiers of Odin, Vikings Security Germania, halk savunma birlikleri gibi şiddet yanlısı gruplar en kısa zamanda yasaklanmalı.

IRKÇILARIN SESİ AfD

Son dönemde oy oranlarını hızla arttıran AfD’nin aşırı sağcı ve ırkçı hareketleri koruduğunu ve onların sözcüsü olduğunun özellikle altını çizen Bozoğlu şu ifadeleri kullandı:

“AfD sağ radikal hareketlerin meclisteki sesi olma yolunda hızla ilerliyor. Thüringen AfD grubu başkanı Björn Höcke, Brandenburg başkanı Andreas Kalbitz gibi faşistlerin taraftarları AfD Bayern Eyalet meclis grubunda ve parti yapılanmasında çoğunluğu oluşturuyor. AfD’li birçok yönetici el altından şiddet yanlısı gruplarla organik bağlarını canlı tutuyor ve karşılıklı etkileşim içindeler. Bu nedenle Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın AfD konusundaki sınırlı izleme kararı genel takibe çevrilmeli.

Irkçı saldırılara hedef olan insanlara ve yakınlarına sahip çıkılmak zorunda. Şu anda sadece Münih ve Nürnberg’de olan ırkçılık mağdurlarına destek kurumları Bavyera’nın her bölgesine yaygınlaştırılmak zorunda. Maddi ve manevi destek resmi kanallar tarafından sağlanmalı.

Bu örgütler toplumsal barışı hedef almakta ve hedeflerine ulaşmak için insan öldürmekte dahil her yöntemi kullanmaya hazırlar. Bunların önünü kesmek ve geriletmek en geniş kesimlerin harekete geçerek tavır almasından geçer. Devletin kurumlarının da boş durmaması ve bu suç örgütlerinin üzerine kararlılıkla gitmesi gerekiyor”.

Cemal Bozoğlu’nun hazırladığı Bavyera Eyaleti 2019 Aşırı sağcılık rapora ulaşmak için tıklayın

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol