birgün

17° AÇIK

Bayraklı’da 78 yaşında okuma-yazma öğrendi

BİRGÜN EGE 19.08.2022 07:00
Bayraklı’da 78 yaşında okuma-yazma öğrendi Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Bayraklı Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açtığı okuma yazma kursunda, eğitime devam eden 35 ve 78 yaş aralığındaki kadınlar, üç ay gibi kısa sürede okumayı ve yazmayı öğrendi. Eğitimleri tamamlayan 108 kadına önce okuryazarlık belgesi, sonrasında ise ilkokul diploması yerine geçebilen eğitim belgesi verildi.

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal “Sadece fiziki yatırımlarla değil, insanların yaşamına dokunan bu tür eğitimlerle de özellikle kadınlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmek bizim için son derece önemli. Çeşitli nedenlerle okula gidemeyen veya eğitimlerini yarıda bırakan kadınlarımızın ilerleyen yaşlarına rağmen okuma yazma öğrenmeleri, öğrenmenin yaşının olmadığının en önemli kanıtı. Hepsini tek tek kutluyorum” dedi.

78 yaşında, okuma ve yazmayı ilk kez öğrenen Arife Kaplan “Öğrenmenin yaşı yok. Bu kurs sayesinde kimseye ihtiyaç duymayan, özgür bireyler olduk” dedi. 45 yaşındaki kursiyer Herdem Bozbey “Okuma ve yazmayı hep öğrenmek istiyordum. Adımı-soyadımı bile yazamıyordum ama artık kimseye ihtiyacım yok. Gazete okuyorum, otobüse binebiliyorum, bankaya gidebiliyorum. Oğlum geç kaldığında telefonla mesaj gönderebiliyorum, onun yazdığını okuyabiliyorum. Bize bu imkânı sunanlara teşekkür ediyorum” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol