birgün

21° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 04.08.2020 15:30

Bayramdaki tablo korkuttu: Yeni bir vaka artışına Sağlık Bakanlığı hazır değil

Kurban Bayramı tatilinde herkesin toplu etkinlikler düzenleyip sahillere akın etti. Korkutucu tablonun oluşmasının ardından, 15 gün içinde vaka sayılarında yeni bir patlama meydana geleceği bekleniyor.

Bayramdaki tablo korkuttu: Yeni bir vaka artışına Sağlık Bakanlığı hazır değil

BERKAY SAĞOL

Kurban Bayramı sebebiyle Türkiye’nin her yerinde toplu etkinlikler düzenlenirken, yurttaşlar özellikle sahil kesimindeki kentlere akın etti. Ortaya çıkan korkutucu tablolarda ise bayram namazlarında, kurban kesimlerinde ve plajlarda sosyal mesafe, hijyen, maske ve mesafe kurallarının uygulanmadığı görüldü.

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Hakkı Turan, kurallara uyulmamasının endişe yarattığını ifade ederek, “Muğla’da bayram öncesinde de yani son 1 haftadır vaka sayılarında, hastane yatış sayılarında bir artış var. Bayramda tatile gelen kişilerin dışında düğün, sünnet ve toplu etkinliklerde de maske ve sosyal mesafe kuralı hiçe sayıldı. Biz en baştan beri yani Mart ayından beri yazlığı olanlar burada kendilerini izole edebilir demiştik. Yazlığı olup, evi olup gelenler zaten kurallara uyuyor. Asıl mesele bayram tatilinde Muğla’ya günübirlik turlarla gelenler ve otellere gelenler. Bu kişilerin hemen hemen hiçbiri kurallara uymadı ve bununda önümüzdeki günlerde vaka sayılarına çok ciddi bir şekilde etki ederek artıracağını düşünüyoruz," dedi.

bayramdaki-tablo-korkuttu-yeni-bir-vaka-artisina-saglik-bakanligi-hazir-degil-764449-1.

Turan, şöyle devam etti; "Tüm bunların dışında bir de PCR testi pozitif çıkan kişilerle yakın temasta olanlara test yapılmıyor. Kendilerini evde izole etmeleri söylenerek herhangi bir semptom oluşması durumunda test yapılıyor. Bu yanlış bir uygulama. Yakın temasta bulunan kişilere hemen test yapılmalı ayrıca evde izolasyona alınan kişilerde sıkı bir şekilde denetlenmeli."

SES Muğla Şube Eşbaşkanı Nazlı Tepeli ise, Muğla’da şu anda bile vaka sayılarında artış olduğunu belirterek, “Türkiye genelinde açıklanan vaka sayısında bir sabitlenme var. Muğla’da ise her geçen gün artıyor. Bayram sonrasını bırakın, bayram tatili içerisinde de Muğla’daki hastanelerin Covid servislerine çok ciddi sayıda başvurular var. Normal poliklinikler, yoğun bakım, entübe servisi yani şu anda her yerde yatan hasta sayısında bir artış olduğunu söylemek mümkün. Bayram tatilinden sonra ekstra bir patlama bekliyoruz. Muğla’da yaşayanlar genel olarak evlerinden çıkmadı ancak Muğla’ya tatil için gelen yurttaşlar bulaşı artırdı. 15 gün içinde Nisan Mayıs aylarından daha ciddi vaka sayılarıyla karşı karşıya kalmamız çok olası” diye konuştu.

bayramdaki-tablo-korkuttu-yeni-bir-vaka-artisina-saglik-bakanligi-hazir-degil-764450-1.

VAHİM TABLOYU GÖRECEĞİZ

Herkesin pandemi devam etmiyor gibi davrandığını vurgulayan SES Aydın Şube Eşbaşkanı Öznur Özağaç da, “Aydın’da pandemi hastanelerinde şu an için çok ciddi bir artış yok. Kuşadası ve Didim’de de yok. Ancak bayram tatilindeki yoğunluğu hepimiz gördük. Aydın öznelinde konuşacak olursam Kuşadası ve Didim’de sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi ve pandemi devam etmiyor gibi davrandı herkes. Bayram’daki tablonun vahim sonucunu 15 gün sonra hep beraber göreceğiz. Vaka artışında büyük bir patlama yaşanacağını ön görüyoruz. Ancak Sağlık Bakanlığı vaka sayılarındaki yeni bir patlamaya hazır değil. Ben Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışıyorum ve bize yeterince koruyucu ekipman gönderilmedi ve kendi başınızın çaresine bakın dendi. Hastanelerdeki durum belki biraz daha iyidir ama yinede yeni bir artışa hazır değiliz” ifadelerini kullandı.

bayramdaki-tablo-korkuttu-yeni-bir-vaka-artisina-saglik-bakanligi-hazir-degil-764451-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız