birgün

21° AÇIK

EKONOMİ 07.05.2020 15:17

BDDK’dan yurtdışı merkezli 3 bankaya işlem yasağı

BDDK’dan BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG'ye işlem yasağı getirildi

BDDK’dan yurtdışı merkezli 3 bankaya işlem yasağı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türk bankalarına TL yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG'ye işlem yasağı getirildiğini açıkladı.

BDDK, Fransa merkezli BNP Paribas SA, ABD merkezli Citybank NA ve İsviçre merkezli UBS AG'ye getirilen kısıtlamaya dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 7 Mayıs 2020 tarihli ve 5411 sayılı Kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanunun 93'üncü maddesi uyarınca, kurumumuz tarafından yapılacak ikinci bir duyuruya kadar, yurt dışında kurulu BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG'nin ülkemiz bankalarına karşı olan Türk Lirası yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediği tespit edildiğinden, tasarruf sahiplerinin haklarını ve bankaların düzenli ve emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye sokabilecek işlem ve uygulamaları önlenmesini ve kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasını teminen, söz konusu bankalar dahil Türk lirası yükümlülüğünü yerine getirme konusunda gecikmeye düşen yabancı bankalar ve söz konusu bankaların yurt dışında kurulu grup bankaları ile bir bacağı Türk lirası olan yeni bir döviz işleminin yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine, söz konusu yurt dışı bankalar ile herhangi bir işlem yapan bankaların konu hakkında bahse konu yurt dışı bankalara bilgi vermesine ve konunun kuruluş birlikleri vasıtasıyla bankalara duyurulmasına karar verilmiştir.

Gün içerisinde Dolar/TL 7,25 seviyesini görerek, tarihimn en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar en son 13 Aralık 2018 tarihinde 7,24 seviyesini görmüştü.

DOLAR’DAKİ YÜKSELİŞ YURTDIŞI KAYNAKLI MANİPÜLASYONLARA BAĞLANMIŞTI

Anadolu Ajansı’nda yer alan haberde bir banka yetkilisinin açıklamalarına yer verilmiş, dövizdeki yükseliş Londra merkezli bankaların manipülasyonuna bağlanmıştı. Haberde, “birkaç gündür yabancıların Türk bankalarından döviz aldıklarını ancak alınan döviz karşılığında ödenmesi gereken Türk lirasını ödemediklerini kaydeden yetkili, "Anlaşılan o ki ellerinde para olmadan döviz talebi oluşturup döviz manipülasyonu yapıyorlar. Londra kaynaklı bu bankalara Türk bankaları ile döviz işlemi yapma yasağı getirilecek. Böylece, kur manipülasyonu yapamayacaklar." İfadelerine yer verilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız