birgün

23° AÇIK

EKONOMİ 06.12.2019 12:05

BDDK 'sorunlu krediler'de kuralları gevşetti

BDDK, bankaların sorunlu şirketlerdeki kredilerinin nasıl sınıflandıracağı konusundaki kuralları hafifletti

BDDK 'sorunlu krediler'de kuralları gevşetti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların sorunlu şirketlerin kredilerinin sınıflandırılması kurallarını gevşetti.

Bloomberg News'in konuya yakın kaynaklara dayandığını belirttiği haberine göre BDDK, bankaların sorunlu şirketlerdeki kredilerinin nasıl sınıflandıracağı konusundaki kuralları hafifletti.

Haberde, bunun bankaların portföylerine daha fazla performans dışı krediler eklenmesinin önlenmesine yardımcı olacağı ifade edildi. BDDK temsilcisinin bu habere ilişkin bir yorum yapmadığı da belirtildi. Bloomberg News'e konuşan ve adı verilmeyen bir kişi, hangi şirket kredilerinin performans dışı olarak yeniden sınıflandırılması gerektiği kararının bankalara bırakılacağını söyledi.

SORUNLU KREDİ DÜZENLEMESİ

Bankalar, borçları yeniden yapılandırılan veya nakit akışları desteklenmek zorunda kalan şirketlere verilmiş kredileri sorunlu kredi olarak tanımlamak zorunda olmayacaklar.

Kaynaklar, kredi sınıflamasına ilişkin Eylül ayındaki direktifi değiştiren bilgi notunun bankalara geçen ay gönderildiğini, ancak Kasım'dan önce sorunlu kredi olarak yeniden sınıflandırılan kredilerin bu değişikliğin kapsamına girmediklerini de ifade ettiler.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız