birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Bedelli askerlikte ‘döviz kuru’ değişikliği: Güncel seviyeye bakılacak

Asker Alma Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğe göre, dövizle bedelli askerlik ödemelerinde baz alınacak kur, günlük hesaplanacak Daha önce, yılın ilk günündeki kur esas alınıyordu.

GÜNCEL 01.05.2022 17:42
Bedelli askerlikte ‘döviz kuru’ değişikliği: Güncel seviyeye bakılacak
Abone Ol google-news

Milli Savunma Bakanlığı, Asker Alma Yönetmeliği'nde bir dizi değişiklik yaptı. Yapılan düzenlemede, milletvekilliği durumu, bedelli başvuru süreci ve dövizle askerlik gibi pek çok konuda güncellemeye gidildi.

Buna göre, bedelli askerlikte ödenecek tutar, ödeme yapılacak günün kuruyla hesaplanacak.

Dövizle askerlik hizmetinden faydalanacak yükümlülerin ödeyeceği miktar, Merkez Bankası’nca döviz miktarının yatırılacağı gün tespit edilen avro alış kuruna göre belirlenecek.

Mevcut düzenlemede ise yılın ilk günü tespit edilen kur esas alınıyordu.

Ayrıca, milletvekili seçilenlerden askerlik hizmetini yapmamış olanların, üyelikleri devam ettiği sürece yoklama kaçağı veya bakaya olsalar dahi her türlü askerlik işlemleri ertelenecek.

Bedelli askerliğe müracaat ettiği yıl içinde vazgeçenlerden aynı yıl içinde yeniden yararlanmak isteyenlerin başvuruları kabul edilecek.

Bedelli askerliğe müracaat ettiği yılın son başvuru tarihinden sonra vazgeçenlere ise yeni bir başvuru hakkı verilmeyecek. Ayrıca, kurada çıkmayanların da yeni bir başvuru hakkı olmayacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun