birgün

11° KAPALI

Bedenini bilime adamıştı: Kriton Dinçmen ölümünden 14 yıl sonra toprağa verildi

Bedenini doktor adaylarının eğitimi için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne bağışlayan Doç. Dr. Kriton Dinçmen, hayatını kaybetmesinden 14 yıl sonra Heybeliada Rum Ortodoks Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

YAŞAM 26.09.2022 11:13
Bedenini bilime adamıştı: Kriton Dinçmen ölümünden 14 yıl sonra toprağa verildi
Abone Ol google-news

Türkiye’nin tıp tarihine önemli katkılarda bulunan ve 2008 yılında 84 yaşındayken hayatını kaybettikten sonra bedeni kendi vasiyeti üzerine kadavra olarak kullanılan Doç. Dr. Kriton Dinçmen, ölümünden 14 yıl sonra Heybeliada Rum Ortodoks Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Adli psikiyatri alanında çalışan Dinçmen'in bedeni, ölümünü takip eden 14 yıl boyunca İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Bilim Dalı'nda genç cerrahların eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla kadavra olarak kullanıldı. Dinçmen’in bedeni, sayısız tıp öğrencisinin eğitiminde katkı sağladı.

DHA’nın aktardığına göre Dinçmen'in naaşı dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden alınarak doğduğu yer olan Heybeliada'ya getirildi. Dinçmen'in naaşı adada bulunan Rum Ortodoks Mezarlığı'nda Eşi Reyhan Dinçmen, aile yakınlar ve öğrencilerinin katılımlarıyla yapılan törenin ardından toprağa verildi.

EŞİ REYHAN DİNÇMEN: RÜYA GİBİ BİR 33 SENE GEÇİRDİK

Dinçmen'in 33 yıllık hayat arkadaşı Reyhan Dinçmen cenazeye gelen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri ile sohbet ettiği esnada duygulu anlar yaşandı.

Reyhan Dinçmen eşi Kriton Dinçmen'i gözyaşları içinde, "Çok büyük bir insandı. Anlatılacak çok anılarımız var. Yaptıkları, ayatları ve kitapları kendisini benden daha iyi anlatabilir sizlere. Rüya gibi bir 33 sene geçirdik kendisiyle" dedi.

Reyhan DinçmenReyhan Dinçmen

"HOCAMIZ BUNUN DEĞERİNİ BİLİYORDU"

Dinçmen'in öğrencisi Yasemin Balcı “Hocam vefat ettikten sonra da eğitime katkıda bulundu. Vasiyeti üzerine tüm tıp öğrencilerine kadavra olarak katkıda bulundu. Bu çok önemli ve az insanın yaptığı bir şey. Henüz yaşarken bedeninin tıp eğitiminde değerlendirilmesini yaşarken şahitler eşliğinde vasiyet etti. Biz tıp dilinde kadavra olarak geçiyor ama biz hocamıza kadavra diyemiyoruz” diye konuştu.

Psikolog Julide Aral, Dinçmen'in çok iyi bir hekim olduğunu belirterek “Hekim olmasının saygısını da bedenini yeni hekim olacaklara adayarak gösterdi. Gerçekten de bu çok önemli bir olaydı. Bu bir örnektir. Kriton bey bunun öncülerindendir” dedi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Ayşe Mutlu "Anatomi laboratuvarımızda kadavralara büyük saygı ile yaklaşıyoruz. Bizim eğitimimize ve bilime sundukları katkıdan dolayı. Kriton hocamız tıp dünyasının içerisinde bulunan bir insan olarak bunun değerini biliyordu" diye konuştu.

bedenini-bilme-adamisti-kriton-dincmen-olumunden-14-yil-sonra-topraga-verildi-1068039-1.

ABD’DE DE GÖREV YAPTI

Psikiyatrist Kriton Dinçmen Heybeliada'da 1924 yılında doğdu, 1948 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.

1961 yılında Amerika'ya giderek New Jersey Monmouth Medical Center'de dinamik psikiyatri alanında çalışan Dinçmen, daha sonra yine Amerika'da çeşitli hastanelerde görev yaptı.

Türkiye'ye 1965 yılında dönerek Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde çalışmaya başlayan Dinçmen, 1982-1994 yılları arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kurulu Psikiyatri Başkanlığı, 1990-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yaptı.

bedenini-bilme-adamisti-kriton-dincmen-olumunden-14-yil-sonra-topraga-verildi-1068040-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun