birgün

17° AÇIK

SPOR 19.12.2020 16:27

beIN Sports'tan kulüplerin protestosuna sansür

Türkiye Süper Ligi ve 1. Ligi’nin yayıncı kuruluşu beIN Sports, kulüplerin kendisine yönelik protestosunu, ekrana takım kadrolarını getirerek sansürledi.

beIN Sports'tan kulüplerin protestosuna sansür

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ile 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği yayıncı kuruluş beIN Sports’a yönelik protesto kararı, bu hafta itibariyle başladı.

Kulüpler Birliği, yayıncı kuruluşun ödemeleri aksatması nedeniyle Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarında bu hafta sahaya çıkan tüm oyuncuların maçın başında 1 dakika hareketsiz kalacağını duyurmuştu.

Ancak beIN Sports, kulüpleri bu eylemine sansür uyguladı. Bugün oynanan Trabzonspor-Çaykur Rizespor maçı başladıktan sonra oyuncular tarafından yapılan protesto, yayıncı kuruluş tarafından ekrana takım kadroları getirilerek sansürlendi.

KULÜPLER BİRLİĞİ NE DEMİŞTİ?

Kulüpler Birliği’nin konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verilmişti:

“"Türk futbolunun en temel paydaşı konumundaki Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği olarak, yayıncı kuruluşun yapması gereken ödemelerde uzun zamandır aksaklıklarla ve ciddi sorunlarla karşılaşmaktayız.

Yaşanan sıkıntılı süreçte gelirlerimizden önemli derecede indirim yapmamıza, bütün gayretlerimize ve anlayışımıza, TFF’nin yayıncı kuruluşla yaptığı tüm görüşmelere, temaslara, istişarelere ve üstelik de taraflar arasında uzlaşı sağlanmasına rağmen yayıncı kuruluşun yükümlülüklerini yerine getirmemesi her geçen gün biz kulüpleri endişeye ve batağa sürüklemektedir.

Bu kapsamda Süper Lig Kulüpleri ve 1. Lig Kulüpleri olarak Süper Ligin 13. Haftasında ve TFF 1.Lig’in 15. Haftasında oynanacak tüm müsabakalarda başlama düdüğüyle birlikte bütün futbolcular 60 saniye süresince mücadele etmeyerek protesto eyleminde bulunacaktır.

Uzun yıllardır iş ortağımız olan Digiturk beIN Media Group’un yukarıda belirtiğimiz maddi sorunlarımızı ivedilikle çözmesini bekliyoruz.

Mevcut belirsiz durumun sona ermesi ve kulüplerimizin sözleşme koşulları gereği hak ettikleri şartların yerine getirilmesi için gerekirse hukuk çerçevesinde ve benzeri bu tarzda aksiyonların alınacağından kimsenin şüphesi olmasın.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol