birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 07.04.2020 18:10

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko: Ülkeyi karantinaya alırsak ne yiyeceğiz?

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, koronavirüs salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ülkesinde alınan tedbirleri değerlendiren Lukaşenko, karantina ilan etme konusuyla ilgili olarak ise, "Bunu bir günde yapabiliriz fakat ne yiyeceğiz" dedi

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko: Ülkeyi karantinaya alırsak ne yiyeceğiz?

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkede yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının arttığını ancak karantina ilan etmeyi düşünmediklerini söyledi.

Lukaşenko, ülkesinde Covid-19'a karşı alınan önlemlere ilişkin son durumu değerlendirdi.

Tarım sektöründeki sorunların bir an evvel çözülmesi gerektiğini vurgulayan Lukaşenko, "Petrolü sofraya koyamazsınız. Gıda çok ciddi bir konudur. Bu yüzden ekim çalışmalarının en kısa zamanda bitmesini istiyorum" diye konuştu.

Lukaşenko, Covid-19 ile mücadele tedbirlerinin sürece ve eldeki imkanlara göre alındığına işaret ederek "Ülkede karantina ilan etmek en basiti. Bunu bir günde yapabiliriz fakat ne yiyeceğiz?" dedi.

Covid-19 vaka sayısının arttığına dikkati çeken Lukaşenko, "794 kişi hastanede. 31'i solunum cihazına bağlı. Ortada felaket yok. Evet vaka sayısı artıyor, çok şükür çığ gibi değil. Bunu muhafaza etmek lazım" ifadelerini kullandı.

BELARUS'TA SON DURUM

Sağlık Bakanlığı, ülkede Covid-19 kaynaklı ölü sayısını dün 13 olarak açıklamıştı.

Ülkede eğitime 17 Nisan'a kadar ara verilmişti.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız