birgün

12° AZ BULUTLU

AVRUPA 07.06.2021 23:20

Belçika, 16-17 yaş grubunu koronavirüse karşı aşılamaya başlayacak

Belçika Sağlık Bakanlığı, 16-17 yaş grubunun aşılanmasının temmuz ayında başlayacağını bildirdi.

Belçika, 16-17 yaş grubunu koronavirüse karşı aşılamaya başlayacak

Belçika Sağlık Bakanlığı, 16-17 yaş grubundaki gençlerin temmuz ayında yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşılanmaya başlayacağını duyurdu.

AA'nın aktardığına göre, Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu yaş grubundaki gençlerden en fazla risk altındakilere öncelik verileceği bildirildi. Açıklamada, yeterli bilgilendirme yapıldıktan sonra gençleri AstraZeneca ile Johnson and Johnson aşılarına yönlendirme ihtimallerinin değerlendirildiği kaydedildi.

İki firmanın ürettiği aşılar kanda pıhtılaşma vakalarının ardından sadece daha ileri yaştakilere uygulanıyordu. AstraZeneca aşısı 56 yaşın, Johnson and Johnson aşısı 41 yaşın üzerindekilere yapılıyordu.

BioNTech-Pfizer aşısı ise ocak ayında onaylanmasının ardından 16 yaşından büyüklere yapılabiliyordu. Belçika'da yaşlı bakımevlerinde çalışan veya staj yapan gençler yıl başından beri aşı olmaları için davet ediliyordu.

BioNTech-Pfizer aşısının 12-15 yaş grubuna da yapılabilmesi için gerekli onay ise Avrupa İlaç Ajansı tarafından geçen ay sonunda verilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol